Anatomia warszawska | Noc Muzeów 2015

Anatomia warszawska | Noc Muzeów 2015

ANATOMIA WARSZAWSKA

„Anatomia warszawska” to nocna podróż po oddziałach Muzeum Warszawy, w ramach której będzie można zbadać swoją warszawską tożsamość, poszukać odpowiedzi na pytania o umysł, duszę i ciało, emocję i pamięć „prawdziwego warszawiaka”.

Muzeum, poprzez różnorodność swoich placówek, stanowi doskonałą platformę do badania tematu tożsamości. Każda placówka, inna i na swój sposób wyjątkowa, pokazuje różne fragmenty historii Warszawy. Dzięki temu na jedną noc może stać się swoistym laboratorium Warszawy, zapraszając tym samym warszawiaków do oglądania samych siebie. Noc Muzeów jest doskonałą okazją, aby przyjrzeć się temu poszukiwaniu i w żartobliwy, czasem ironiczny sposób pokazać jego różne aspekty.

Badając anatomię warszawską trzebą będzie odpowiedzieć na szereg pytań: Co kocham? Czego się wstydzę? Jakie mam marzenia? Na jaką chorobę cierpię? Czy jeśli nie urodziłem się w Warszawie, mogę odnaleźć tu swój dom?

Autorką scenariusza jest Monika Grochowska.

CENTRUM INTERPRETACJI ZABYTKU | EMOCJE
Ul. Brzozowa 11/13
Godz. 19:00–01:00

„Duma i uprzedzenie, czyli paradoks Starego Miasta”
Z czego powinniśmy być dumni, a czego w sobie nie doceniamy? Odpowiedź kryje się w historii odbudowy Starego Miasta. Przyjdź i dowiedz się, dlaczego naprawdę zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

MUZEUM FARMACJI | CIAŁO
ul. Piwna 31/33
Godz. 19:00–01:00

„Choroba duszy, ciała i umysłu współczesnego warszawiaka”
Na jedną noc Muzeum Farmacji zamieni się w centrum diagnostyczne dla warszawiaków. Na miejscu na gości czeka specjalista ze szczegółową ankietą. Niezależnie, na jaką warszawską chorobę zapadłeś, jedno jest pewne, tu znajdziesz na nią lek.

KORCZAKIANUM | DUSZA
ul. Jaktorowska 6
Godz. 19:00–22:00

„Mikrohistorie z Domu dzieci”
To wieczór opowieści o życiu przedwojennej Warszawy i mieszczącym się w niej Korczakowskim Domu Sierot. Przewodnikami będą jego główni mieszkańcy, czyli dzieci. Ich oczami zobaczymy świat drobnych, codziennych spraw, z którego wyłoni się autentyczny, żywy obraz wyjątkowej instytucji. Mozaika pamięci, błyski minionej Warszawy zawarte w mikrohistoriach przeznaczone zarówno dla młodszych, jak i starszych.

MUZEUM DRUKARSTWA | DZIAŁANIE
ul. Ząbkowska 23/25
Godz. 19:00–01:00

„Warszawa drukowana”
Rzemiosło, ręcznie wykonywane przedmioty, sztuka druku, dawne sposoby druku, typografia warszawska. W czasie Nocy Muzeów chcemy przedstawić naszą Oficynę Drukarską. Pragniemy afirmować szlachetną sztukę typografii i razem z publicznością tłoczyć na zabytkowej prasie korektorskiej druki okolicznościowe. Zabierz do domu własnoręcznie wykonany linoryt!

MUZEUM ORDYNARIATU POLOWEGO | SERCE / ROZUM
ul. Długa 13/15
Godz. 19:00–01:00

„Patriotyzm stolicy”
Warszawa od zawsze była miejscem demonstracji uczuć patriotycznych. Jak współczesny warszawiak wyraża swój patriotyzm? Z bronią w ręku czy w codziennym trudzie? Serce kontra rozum. Sprawdź, gdzie ukrywa się twój patriotyzm.
22:00–23:00 – koncert organowy w wykonaniu wirtuoza Emanuela Bączkowskiego

BARBAKAN | DZIAŁANIE
Godz. 19:00–01:00

„Mury w obronie – Barbakan”
Czy siedziałeś choć raz z dziewczyną na murach Barbakanu nocą? Może, co gorsza, grałeś jej na gitarze? To krótka opowieść o tym, do czego naprawdę służą warszawiakom obiekty historyczne. Pokażemy, jak zmieniła się rola murów obronnych Warszawy ze względu na ich praktyczne zastosowanie.

MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI | CHARAKTER
Ul. Targowa 50/52
Godz. 19:00–03:00

„Wszystkie drogi prowadzą na Pragę”
Na Pragę jeździło się zawsze – po żywność, nielegalne dokumenty, ciuchy z Zachodu, obcą walutę, płyty. Dziś można tu znaleźć znikające rzemiosło, lokalne smaki, wolniej płynący czas i fragmenty ocalałej Warszawy. Autentyczność, lokalność, przedsiębiorczość, kreatywność, szczególny fason, język i styl – tu były zawsze. Z czego prażanie mogą być dumni? Czego szukają warszawiacy na Pradze?

Godz. 19:00 – „Czego na Pradze szukali jazzmani?” spotkanie z Markiem Karewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Pawłem Brodowskim (we współpracy z Muzeum Jazzu). Pokaz wybranych fotografii Marka Karewicza, wybitnego fotografika gwiazd jazzu i estrady (tylko w tę jedną noc).

Godz. 21:00 – „Praskie inspiracje Tyrmanda” – spotkanie/premiera książki „Ceglane ciało – gorący oddech. Warszawa Leopolda Tyrmanda”. Udział wezmą: Sylwia Chutnik, Małgorzata Litwinowicz-Droździel, Marcin Gołąb i Włodzimierz Pessel.

Godz. 23:00-03:00 – Potańcówka w rytmie lat 50. Prowadzenie DJ Bigos (Piotr Wierzbicki).

A ponadto: leżaki na tarasie, duety muzyczne, współczesny przewodnik multimedialny po pracowniach rzemiosła na Pradze, pisanie bajek i kolorowanie komiksów przez dzieci, praska jadłodajnia literacka, labirynt piwnic, zwiedzanie dawnej żydowskiej modlitewni (o 19:30, 20:30, 21:30, 22:30, 23:30), pokazy filmu 3D „Trzeci wymiar Pragi” (od 22:00).

MUZEUM WOLI | WIĘŹ
ul. Srebrna 12
Godz. 19:00–01:00

„Warszawa – dom”
Muzeum Woli mieści się w dziewiętnastowiecznym domu rodziny Sikorskich. Budynek przetrwał i stoi samotnie pomiędzy blokami. W Noc Muzeów zamieni się znów w rodzinny dom. Rodzinę tworzyć będą współcześni mieszkańcy – przyjezdni i rodowici warszawiacy. Jak dzielimy się obowiązkami i przywilejami? Kto trzyma kasę i płaci rachunki? Kto smaży przetwory na zimę? Kto jest głową rodziny? Zamieszkaj z nami. Sprawdź, jaką rolę pełnisz w warszawskiej rodzinie. Zapraszamy na Noc Muzeów w Muzeum Woli, tradycyjnie z udziałem
Chóru Eksperymentalnego Gre Badanie, improwizatorów ze Szkoły Impro oraz sąsiadów – nestorów wolskiej opowieści.
Ponadto:

Godz. 20:00, 21:00, 22:00 – Rodzina na spacerze: Kolonia Wawelberga – po XIX-wiecznym, niezwykłym osiedlu mieszkaniowym przy ul. Górczewskiej 15A oprowadzi Andrzej Chybowski.

Godz. 20:30–23:00 – Rodzina na spacerze: Skwer „Sierpnia 1944” – przy rogu Wolskiej i Płockiej, na tyłach budynków Wolska 58, Płocka 21, 25, 27, 29, ich mieszkańcy zapraszają na pokaz zdjęć i pogawędki historyczne o Woli.

Godz. 22:00 – „Od przodu i od tyłu” – monodram inspirowany „Niemcewiczem od przodu i tyłu”, wystawi Mateusz Nowak na balkonie Muzeum Woli.

MUZEUM – MIEJSCE PAMIĘCI PALMIRY | CZUŁOŚĆ
Godz. 18:00–20:00

„Pamięć 24h”
Opowieści i anegdoty z życia poległych. Jakimi byli ludźmi? Co ich inspirowało, interesowało? Jak wpływali na swoją rzeczywistość? Pamięć konkretnych historii tych, którzy odeszli wraz ze znikającą Warszawą. Nasza pamięć. Zaopiekuj się – przyjedź, posłuchaj i zapal świeczkę. Zobacz, jak Janusz Kusociński zdobywał złoty medal na Olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku, obejrzyj film Marka Piwowarczyka „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska” (o pełnych godzinach).