17.01.2018 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Zmarł prof. Andrzej Woźniak

13 stycznia zmarł prof. dr hab. Andrzej Woźniak (1939-2018) –  etnograf, związany z Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Instytutem Archeologii i Etnologii PAN. Przez wiele lat prowadził badania na warszawskim Grochowie i Gocławiu, gdzie mieszkał niemal całe życie (od początku lat 50. XX w.). Efektem Jego wędrówek po prawobrzeżnych dzielnicach, rozmów z mieszkańcami i poszukiwań archiwalnych były publikacje dotyczące codzienności, świętowania, zróżnicowania etnicznego i religijnego międzywojennego Grochowa, Gocławia oraz Saskiej Kępy. A także dokumentacja tutejszych kapliczek i krzyży przydrożnych, prezentowana na wystawie „Okna do nieba” w Muzeum Warszawskiej Pragi w 2010 r.  i wydana w formie skromnej książeczki. Jedną z Jego ostatnich publikacji była praca „O zróżnicowaniu etnicznym i wyznaniowym międzywojennego Grochowa” (2016), będąca uzupełnioną wersją referatu wygłoszonego kilka lat wcześniej na muzealnej sesji.

Od samego początku, czyli od 2006 r., wspierał swą wiedzą i życzliwością powstające Muzeum Warszawskiej Pragi. Dzielił się z nami efektami swoich badań i pamiątkami. Między innymi, udostępniając nam swój kwestionariusz terenowy, przyczynił się do sformułowania wstępnych założeń muzealnego projektu zbierania i nagrywania wspomnień mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy. Dziś nasz zbiór Archiwum Historii Mówionej liczy już ponad 400 relacji.

Prof. Andrzej Woźniak był ciepłym, życzliwym i skromnym człowiekiem, na którym zawsze mogliśmy polegać. Będzie nam go bardzo brakowało.