fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

18.09.2018 / Aktualności, Kino Syrena

Twarze wolności, twarze niepodległości

Twarze wolności, twarze niepodległości

Cykl filmowy w Kinie Syrena to okazja do poznania produkcji dotyczących walki o wolność i niepodległość różnych narodów i grup społecznych. Zobaczysz obrazy o współczesnym rozumieniu wolności i zagrożeniach, jakie mogą wpływać na jej ograniczenie. Kluczem wyboru filmów jest treść oraz jakość artystyczna dzieł.

Pokazy odbywają się w wybrane niedziele od września do grudnia 2018 roku.

Sprawdź wydarzenie towarzyszące wystawie Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918.

Śmierć prezydenta

Dramat, Polska 1977, reż. Jerzy Kawalerowicz, 137 min

Film przedstawia końcowy fragment życia i kariery Gabriela Narutowicza. 9 grudnia 1922 roku Narutowicz zostaje pierwszym prezydentem II Rzeczpospolitej. Podczas jego zaprzysiężenia mają miejsce krwawe demonstracje jego przeciwników i zwolenników. Tydzień później nowo wybrany prezydent uczestniczy w otwarciu “Zachęty”, gdzie zostaje zamordowany przez malarza, fanatyka Eligiusza Niewiadomskiego.

Frantz

Dramat, Francja/Niemcy 2016, reż. François Ozon, 113 min

Niewielkie niemieckie miasto, lata 20., tuż po wojnie. Młoda Niemka, Anna, odwiedza miejsce spoczynku poległego na froncie narzeczonego. Ku swemu zdumieniu, dziewczyna spotyka nad grobem Frantza tajemniczego mężczyznę obcego pochodzenia. Adrien okazuje się przybyszem z Francji. Przedstawia się jako przyjaciel zmarłego. Z biegiem czasu między Francuzem a Niemką zaczyna się rodzić osobliwa więź. Tylko czy Adrien rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje?

Gra cieni (Mil-jeong)

4 listopada (niedziela), godz. 16.00

Sensacyjny, Korea Południowa 2016, reż. Jee-woon Kim, 139 min

Lata 20. XX wieku, Korea znajduje się pod japońską okupacją. Lee Jung-chool, były członek koreańskiego ruchu oporu, a teraz oficer japońskiej policji, otrzymuje specjalną misję zinfiltrowania ruchu walczącego o niepodległość Korei. Policjant poznaje się z Kim Woo-Jinem, handlarzem dziełami sztuki, który w rzeczywistości jest lokalnym przywódcą ruchu oporu. Choć obaj mężczyźni znają swoją prawdziwą tożsamość i intencje, podejmują ryzykowną grę.

Ze mną nie zginiesz (Loin des hommes)

18 listopada (niedziela), godz. 16.00

Dramat, Francja 2014, reż. David Oelhoffen, 101 min

Daru jest nauczycielem w szkole podstawowej gdzieś w Górach Atlasu. Żyje samotnie, bez wygód, choć nie narzeka na swój los. Okolica nie jest spokojna – toczą się zaciekłe walki między wojskami francuskimi a rebeliantami. Daru trafia na jednego z nich – zostaje mu powierzona misja odprowadzenia go pod sąd w Tinguit, gdzie odpowie na zarzut morderstwa. Spotkanie dwóch różnych światów: potomka europejskich osadników i autochtona, który na ziemi przodków nie może już czuć się jak u siebie, zrodzi nietypowe pokrewieństwo przekonań i swego rodzaju przyjaźń.

Mandarynki (Mandariinid)

2 grudnia (niedziela), godz. 16.00

Dramat, Gruzja / Estonia 2013, reż. Zaza Urushadze, 90 min

Jesień w Abchazji jest piękna – zalesione wzgórza, morze, w sadach dojrzewają mandarynki. Ale jesień w 1992 roku jest inna. Trwa wojna. Ludzie uciekają. W jednej z wiosek zostają tylko dwaj mieszkańcy, bezstronni Estończycy. Markus nie uciekł, bo chce zebrać mandarynki z sadu, chociaż Ivo, jego sąsiad, jest przeciwny zbiorom w czasie wojny. Tymczasem działania wojenne są coraz bliżej, aż trafiają pod ich drzwi.

Morderstwo w Hotelu Hilton

16 grudnia (niedziela), godz. 16.00

Sensacyjny, Dania / Francja / Niemcy / Szwecja 2017, reż. Tarik Saleh, 106 min

Policjant z Kairu próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa kobiety dokonanego w przededniu rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Incydent, który z początku wygląda na rutynowe zabójstwo prostytutki, z czasem ewoluuje w znacznie bardziej skomplikowanym kierunku. Śledztwo prowadzi detektywa do egipskiej elity. W kręgu podejrzeń są ludzie z otoczenia samego prezydenta Mubaraka.