22.02.2018 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Finisaż wystawy Akt urodzenia Pragi

Zabytkowy dokument, w którym król Władysław IV zgadza się na założenie naprzeciwko Warszawy miasta Pragi, od 10 lutego można oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi. Tego dnia minęło 370 lat od jego podpisania.

Akt lokacyjny, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, rzadko jest upubliczniany. Prezentacji aktu towarzyszy ekspozycji, w skład której wchodzą: tłumaczenie treści z łaciny na język polski oraz drobne historyczne komentarze.

Zbliża się koniec wystawy. W ostatni weekend prezentacji aktu w Muzeum Warszawskiej Pragi, w sobotę 3 marca wystąpi o godz.17.00 wystąpi Chór Kameralny Sirenes – rezydent Muzeum Warszawskiej Pragi, pod dyrekcją Magdaleny Gruziel. Chór wykona utwory, które składają się na muzyczny pomost między czasami narodzin Pragi jako samodzielnego miasta a współczesnością. Zapraszamy na historyczną podróż pełną zmian nastrojów i charakterów – od smutku do radości, od sacrum do profanum. Czas trwania koncertu ok. 45 minut.

Bilet na koncert upoważnia do zwiedzania wystawy stałej oraz obejrzenie prezentacji dokumentu lokacyjnego.