07.02.2017 / Aktualności, Wydawnictwa

Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944–2014

Trzy rodzaje obrazów fotograficznych prezentowane w książce: przezrocza, czarno-białe odbitki i barwne skany, mają wspólne źródło. Jest nim kolorowa klisza Agfy, naświetlona na Starówce w sierpniu 1944 roku przez uczestniczkę powstania warszawskiego, Ewę Faryaszewską.

Każdy z 31 obrazów zrujnowanego Starego Miasta wykracza poza przedstawianą historię zniszczeń wojennych, odsyła do innych wydarzeń niż powstanie warszawskie. Celuloidowe slajdy, papierowe odbitki i cyfrowe pliki mówią wiele o fotografii i praktykach z nią związanych, zarówno w chwili fotografowanych wydarzeń historycznych – epizodów powstania warszawskiego, jak i potem, w procesach pisania historii, zachowywania, ale także niszczenia i wytwarzania na nowo jej świadectw.

Nagrody i wyróżnienia:

• 55. Konkurs Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsza Książka Roku 2014” – nominacja,
  • Muzeum Widzialne 2015 – III nagroda w kategorii Wydawnictwa książkowe lub multimedialne.

Redaktor prowadząca: Małgorzata Mycielska
Autorzy opracowania: Magdalena Wróblewska (koncepcja, tekst opracowania), Izabella Maliszewska (podpisy w części ilustracyjnej)
Recenzje naukowe: prof. Piotr Piotrowski, dr hab. Andrzej Leśniak
Tłumaczenie: Zofia Sochańska-Kumor
Redakcja: Regina Gromacka
Korekta: Julia Odnous
Projekt graficzny: Magdalena Piwowar
Skład i łamanie: Magdalena Piwowar
Koordynacja: Małgorzata Mycielska

152 strony, 190 x 260 mm, oprawa miękka, „szwajcarska”, druk kolorowy, wersja językowa: polska i angielska.

Wydawca: Muzeum Warszawy, Wydanie I, Warszawa 2014