07.02.2017 / Aktualności, Biblioteka Warszawska, Wydawnictwa

Kartka z pamiętnika uczennicy

Książka pamiątkowa szkoły Haliny Gepnerówny 1901-1944

Książka zawiera teksty wspomnieniowe uczennic warszawskiej szkoły żeńskiej prowadzonej przez Halinę Gepnerównę oraz bogaty materiał ilustracyjny, zdjęcia nauczycieli, uczennic i fotografie z życia szkoły.

Oto w serii „Biblioteka Warszawska” ukazuje się kolejna pozycja poświęcona zasłużonej, a nieistniejącej już szkole żeńskiej Haliny Gepnerówny.

Szkoła Haliny Gepnerówny

Założona w 1901 roku szkoła początkowo 6-klasowa z czasem rozwinęła się. W 1939 roku zespół szkół składał się z 4-klasowej szkoły powszechnej, 4-klasowego gimnazjum oraz 2-klasowego liceum. Śmierć przełożonej podczas bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 roku, jak i zarządzenia niemieckich władz okupacyjnych zamykające szkoły średnie nie spowodowały przerwania nauki, która odtąd była prowadzona tajnie. Kres istnieniu szkoły położyło dopiero zniszczenie budynku szkolnego przy ul. Moniuszki 8 po powstaniu warszawskim.

Ale pamięć o szkole, świetnych nauczycielach i lubianej przez uczennice przełożonej nie zgasła. Wyrazem jej jest ta książka pamiątkowa, na którą złożyły się wspomnienia wychowanek wzbogacone o materiały ikonograficzne będące w posiadaniu Muzeum Warszawy.

Seria: Biblioteka Warszawska
Redaktor prowadzący serii: Andrzej Sołtan
Redakcja, przypisy, dobór ilustracji, indeks osobowy: Jolanta Niklewska
Projekt graficzny serii: Przemek Dębowski i Wojtek Kwiecień-Janikowski
Skład i łamanie: Włodzimierz Zakrzewski
Koordynacja: Małgorzata Mycielska

384 strony, 125 x 235 mm, oprawa miękka, druk czarno-biały, wersja językowa: polska.

Wydawca: Muzeum Warszawy, Wydanie I, Warszawa 2014