Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Galanterii Patriotycznej

Komplet biżuterii z okresu żałoby narodowej: naszyjnik i bransoletka, MHW 2026_2

Komplet biżuterii z okresu żałoby narodowej: naszyjnik i bransoletka

Zrobiony z laki komplet tak zwanej biżuterii patriotycznej składa się z popularnych w tym okresie symboli: łańcuchy oznaczają niewolę, zaś krzyż, kotwica i serce to symboliczna triada – wiara, nadzieja i miłość. Noszona była przez kobiety zaboru rosyjskiego na znak żałoby po pięciu ofiarach stłumienia manifestacji z 27 lutego 1861 roku, dokonanego w Warszawie przez żandarmerię rosyjską. Pogrzeb ofiar, który odbył się 3 marca, przekształcił się w kolejną masową manifestację mieszkańców Warszawy. Zewnętrzne oznaki „żałoby patriotycznej”, jak czarne suknie i czarna biżuteria, stały się obowiązujące w mieście. Kobiety nieprzestrzegające apelu i noszące jasne, kolorowe ubranie były narażone na oblanie czarną farbą.

Komplet biżuterii z okresu żałoby narodowej: naszyjnik i bransoletka
ZIEMIE POLSKIE POD ZABORAMI; 1861