Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Opakowań Firm Warszawskich

Puszka po słodyczach firmy E. Wedel

W roku 1928 do Polski zawitał król Afganistanu Amanullah. Kiedy jechał ulicami stolicy, myślał, że zdobiące sklepy reklamy to transparenty wywieszone specjalnie na jego cześć i że „E. Wedel” oznacza po prostu „witamy”. Kiedy spotkał się z Piłsudskim, z entuzjazmem wykrzyknął: „E. Wedel Polska!”. Trudno powiedzieć, ile prawdy jest w tej anegdocie – inna jej wersja mówi o królu Albanii. Faktem jest, że słodycze i opakowania warszawskiego Wedla były znane w całym kraju.

Jedno z tych opakowań prezentujemy na wystawie „Rzeczy warszawskie”. Wśród wielu różnego rodzaju opakowań firmy E. Wedel, jakie Muzeum Warszawy ma w kolekcji, to jest unikalne, bo jako jedyne w tak oczywisty sposób związane jest z Warszawą. Większość opakowań na słodycze z muzealnych zbiorów ozdobiona jest motywami kwiatów lub egzotycznych owoców. Na metalowej puszce Wedla przedstawiono zaś charakterystyczne widoki warszawskie. Na wieczku widnieje Pałac na Wodzie w Łazienkach, na bokach Plac Zamkowy z kolumną króla Zygmunta III Wazy, Zamkiem Królewskim i archikatedrą św. Jana Chrzciciela, nieodłącznie kojarzące się ze stolicą.

Nie wiemy, kto zaprojektował tę puszkę, ale z pewnością była to przypadkowa osoba. Emil Wedel znany był z dbałości o jakość i wygląd opakowań. Zlecał ich projekty najlepszym polskim artystom. W latach 20. z firmą współpracowała Zofia Stryjeńska. Zaprojektowała ona miedzy innymi biało-czerwone opakowanie czekolady Jedyna, które funkcjonuje do dziś.

Puszka po słodyczach
E. Wedel, wytw. opakowania: Tłocznia S.A.; lata 20.–30. XX w.
metal, tłoczenie
MHW 25110