Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Opakowań Firm Warszawskich

Puszka po słodyczach firmy E. Wedel, MHW 25110

Puszka po słodyczach firmy E. Wedel

Prezentowana puszka jako jedyna wśród wielu różnego rodzaju opakowań firmy E. Wedel w zbiorach Muzeum Warszawy w tak oczywisty sposób związana jest ze stolicą. Zazwyczaj opakowania na słodycze były zdobione motywami kwiatów lub egzotycznych owoców, na tej metalowej puszce przedstawiono natomiast charakterystyczne widoki warszawskie. Na wieczku widnieje pałac Na Wyspie w Łazienkach, na bokach plac Zamkowy z kolumną króla Zygmunta III Wazy, Zamkiem Królewskim i bazyliką archikatedralną pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, na bocznych ścianach zaś stylizowane kwiaty.

Celowym zabiegiem wydaje się być użycie kolorystyki biało-kobaltowej, co upodobniło pudełko do XVII–XVIII-wiecznej fajansowej szkatułki. Podobnie jak na opakowaniach innych warszawskich firm cukierniczych, takich jak Fuchs czy Lourse, wyróżniającym się elementem jest charakterystyczny podpis właściciela firmy. W przypadku Wedla był on wykorzystywany jako znak firmowy także wtedy, gdy upaństwowiona niedługo po II wojnie światowej (1939–1945) wytwórnia czekolady oficjalnie nosiła nazwę 22 Lipca d[awniej]. E. Wedel.

Na wewnętrznej stronie wieka znajduje się niewielki napis: „Tłocznia S.A. Warszawa”, wskazujący na producenta puszki. Spółka ta została wpisana do Rejestru Handlowego w 1920 roku, jej fabryka mieściła się przy ulicy Przemysłowej. Działała też po wojnie, co zostało odnotowane we współczesnych dokumentach.

Firma E. Wedel była pierwszą w Polsce fabryką czekolady. Została założona w 1851 roku przez Karola Wedla, przy ulicy Miodowej róg Kapitulnej, jako sklep i Parowa Fabryka Czekolady p.f. „C.E. Wedel”. W 1865 roku ze względu na wielką popularność wyrobów zakład został rozbudowany i przeniesiony na ulicę Szpitalną, a w latach 30. XX wieku – do nowoczesnej fabryki na Kamionku w prawobrzeżnej Warszawie. W tym czasie istniało już wiele sklepów firmowych Wedla, zarówno w stolicy, jak i w całej Polsce. Firma miała również swoje filie w Paryżu. W 1949 roku fabrykę znacjonalizowano; po sprywatyzowaniu w 1989 roku powróciła do dawnej nazwy, a jej wyroby do dziś cieszą się powodzeniem.

Puszka po słodyczach
TŁOCZNIA S.A.