Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Sreber i Platerów Warszawskich

Słodka srebrna kula Julii Keilowej

Cukiernica pochodzi z lat 30. XX wieku. Została zaprojektowana przez Julię Keilową na zamówienie warszawskiej firmy platerniczej Norblina. Wykonana ze srebrzonego mosiądzu mierzy 11,5 cm wysokości. Projektantka nadała jej kształt kuli – podstawowej bryły geometrycznej – uznawanej od starożytności za formę najdoskonalszą. Stylistycznie zalicza się ją do modnego w dwudziestoleciu międzywojennym nurtu art déco.

Piękno cukiernicy Julii Keilowej tkwi w prostocie zastosowanej formy. Jaka była geneza takiego sposobu projektowania? Na początku XX wieku artyści i teoretycy sztuki doszli do przekonania, że przemiany cywilizacyjne, jakie zaszły we współczesnym świecie, wymagają wypracowania nowego języka sztuki i architektury adekwatnego do ducha nowych czasów. Drogę przecierał kubizm, za nim podążał futuryzm, abstrakcjonizm i konstruktywizm. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tych nurtów awangardowych było dążenie do syntezy form – ich upraszczanie, geometryzacja, a ostatecznie zredukowanie do podstawowych figur geometrycznych. Inspiracją był świat techniki i budownictwo inżynieryjne kierujące się zasadami funkcjonalności i racjonalności konstrukcji opartych na geometrii. Powszechnie zachwycano się maszyną, która – jako pozbawiona zbędnych elementów i dekoracji – stała się wzorem dla dzieł sztuki i architektury. Artyści awangardowi wierzyli, że ich sztuka doprowadzi do powstania nowego ładu estetycznego i społecznego. Elementy języka artystycznego wypracowane przez ruchy awangardowe, zwłaszcza geometryzacja form, szybko rozpowszechniły się w latach 20. i 30. XX wieku także poza tymi środowiskami. Zostały przejęte również przez art déco, w duchu którego tworzyła Julia Keilowa. Na trwałe przekształciły sposób projektowania przedmiotów użytkowych i estetykę dnia codziennego.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi sed finibus arcu. Morbi tempor nibh et arcu lobortis elementum. Aenean blandit gravida elit, ac lobortis metus volutpat nec. Nam maximus a nisi a euismod. Quisque sagittis, libero eu dictum tempor, enim lorem aliquam quam, ut mattis tellus turpis eu ligula. Curabitur porttitor efficitur varius. Mauris scelerisque scelerisque ipsum, at elementum magna sagittis vitae. Suspendisse feugiat elit a leo placerat, non blandit est commodo. Nunc ac orci quam. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque sagittis aliquam turpis nec fermentum. Suspendisse ornare felis id augue tempus, at bibendum nisl mollis.