Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Gabinet Galanterii Patriotycznej

Zegarek kieszonkowy z portretem Tadeusza Kościuszki na kopercie

Przykład luksusowego wyrobu ze złota i stali, ze względu na cenzurę polityczną zamówionego poza granicami państw zaborczych: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier, w firmie szwajcarskiej „Patek&Cie”. W tym okresie specjalizowała się ona w produkcji wysokiej jakości zegarków oprawianych w koperty zdobione miniaturami i napisami, również o treści patriotycznej i religijnej. Emaliowana miniatura z portretem Tadeusza Kościuszki (1846–1817) została wykonana według stalorytu Antoniego Oleszczyńskiego (1794–1879) z 1833 roku. Z zachowanego atestu wynika, że ten egzemplarz o numerze 1383 wykonany został w firmie i zakupiony przez niejakiego Smorczewskiego w 1850 roku za sumę 295 franków szwajcarskich.

Odbiorcami wyrobów firmy „Patek&Cie” byli głównie polscy emigranci. Założyli ją w 1839 roku Antoni Patek (1812–1877), uczestnik powstania listopadowego (1830–1831) oraz zegarmistrz Franciszek Czapek (1811–1895) – dwaj imigranci z Polski. W 1845 roku nowym wspólnikiem Patka został francuski zegarmistrz Adrien Philippe (1815–1894), a firma odtąd nosiła nazwę „Patek&Cie”. Istnieje do dziś pod nazwą „Patek Philippe SA”.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus dapibus pellentesque purus. Aenean sodales, purus vel convallis dignissim, tellus velit tempus nibh, eu scelerisque ligula tellus vitae metus. Cras ut vestibulum sapien. Donec luctus mollis semper. Praesent porta nunc ante, vitae pharetra lorem vulputate at. Sed non tristique turpis, quis congue libero. Donec a dui iaculis, laoreet dolor accumsan, ultricies eros. Etiam tempus elementum erat, at pulvinar orci consectetur et. Aenean eleifend ante vitae velit cursus suscipit. Etiam quis odio a diam tincidunt porttitor sit amet id ipsum. Quisque nec venenatis augue.