29.08.2018 / Aktualności

Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918

Lata I wojny światowej to dla Warszawy czas zmian, które zaowocowały po odzyskaniu niepodległości. Nie tylko dramatyczne wydarzenia wojenne, lecz także przemiany polityczne, administracyjne i społeczne całkowicie zmieniły życie Warszawy. Na początku wojny była miastem gubernialnym wielkiego imperium rosyjskiego, na końcu – stolicą niepodległego, odrodzonego państwa polskiego. Stało się to dzięki ogromnemu społecznemu zaangażowaniu mieszkańców pochodzących z różnych środowisk, o różnych poglądach i często odmiennym wyobrażeniu o politycznej przyszłości państwa. W 1918 roku Warszawa jako stolica miała przygotowane struktury administracyjne, kilkanaście tysięcy wyszkolonych urzędników i powiększone terytorium.

Na wystawie „Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918” zaprezentujemy eksponaty z własnych zbiorów, wzbogacone o obiekty wypożyczone z warszawskich muzeów. Będzie można obejrzeć m.in., duży wybór fotografii Stanisława Nofok-Sowińskiego i Henryka Poddębskiego, kolekcję zdjęć autorów niemieckich z Komisji Krajoznawczej a także plany zmieniającej się Warszawy, prace artystów warszawskich m.in. Józefa Rapackiego, Feliksa Jabłczyńskiego oraz galanterię patriotyczną związaną z działalnością licznych stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Wystawie towarzyszy:

Publikacja o tym samym tytule

Program edukacyjny

Opieka redaktorska / Editing

Katarzyna Szaniawska, Alan Lockwood

Realizacja / Project execution

Ksenia Góreczna, Ewa Lenczewska, Marek Lisik, Krzysztof Świerczewski, Michał Tański

Program edukacyjny / Educational program

Radosław Adamski, Jan Bliźniak, Ewa Grzywacz, Patryk Jaworek, Anna Kobyłecka, Teresa Łempicka, Anna Marks, Katarzyna Szafrańska, Anna Marta Zdanowska

Konserwacja / Conservation-Restoration

Robert Kołodziejski, Agata Kłos, Igor Nowak, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (The Academy of Fine Arts in Warsaw)

Wypożyczenia prac / Collection Sharing Department