07.02.2017 / Seria Plany Warszawy, Wydawnictwa

Plan Warszawy 1912 W.H. Lindleya

Ryszard Żelichowski, Paweł E. Weszpiński

William Heerlein Lindley. Plan Warszawy 1912. Plan niwelacyjny miasta Warszawy. Zdjęcie pod kierunkiem Głównego Inżyniera W.H. Lindleya

Trzecia publikacja z serii Plany Warszawy

Opracowany pod kierunkiem Williama Heerleina Lindleya, wydany w 1912 roku Plan niwelacyjny miasta Warszawy w skali 1 : 10 000 to najwierniejsze kartograficzne przedstawienie w małej skali Warszawy z początku XX wieku. To również synteza dzieła Lindleyów, jakim było opracowanie szczegółowych planów Warszawy w latach 1883–1915. Złożyło się na nie ponad osiem tysięcy arkuszy planów, które powstały na potrzeby budowy miejskich wodociągów i kanalizacji.

Lata od upadku powstania styczniowego do pierwszej wojny światowej to z jednej strony okres degradacji Warszawy z pozycji stolicy Królestwa Polskiego do gubernialnego ośrodka na zachodnich rubieżach Cesarstwa Rosyjskiego. Z drugiej zaś jest to czas największych inwestycji infrastrukturalnych w mieście: rozwoju sieci kolejowej, transportu publicznego, budowy nowych mostów; wytyczania ulic i placów; zakładania parków. Dzięki inicjatywie ówczesnego prezydenta Sokratesa Starynkiewicza powstały nowoczesne wodociągi i kanalizacja, a Warszawa znalazła się w elitarnym gronie kilku miast europejskich, w których takie instalacje już funkcjonowały. Praca nad tym przedsięwzięciem związała losy Lindleyów z Warszawą na ponad trzy dekady.

Autorzy planów załącznikowych:
Witold Pietrusiewicz, Paweł E. Weszpiński

Autorzy broszur:
Ryszard Żelichowski, Paweł E. Weszpiński

Projekt graficzny, skład i przygotowanie do druku: Anna Piwowar

Redakcja merytoryczna: Barbara Hensel-Moszczyńska

Redakcja: Małgorzata Jurkiewicz, Małgorzata Mycielska

Opracowanie ikonografii i korekta: Julia Odnous

Redaktor prowadząca: Małgorzata Mycielska

Recenzja tekstu Plan niwelacyjny miasta Warszawy opracowany pod kierunkiem W.H. Lindleya w skali 1 : 10 000 z 1912 roku: dr hab. Wiesław Ostrowski, Zakład Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego

Konsultacje: Joanna Dojnik, Archiwum Państwowe w Warszawie; Jacek Uchański, Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A.

Współpraca: Archiwum Państwowe w Warszawie, Muzeum Geodezyjne Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego S.A.

340 stron (książka); reprint Planu niwelacyjnego miasta Warszawy, 76 × 105 cm; Plan niwelacyjny miasta Warszawy z naniesioną siatką ulic z 2016 roku, 76 × 105 cm (opracowanie: Witold Pietrusiewicz); Plan niwelacyjny miasta Warszawy z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami, 76 × 105 cm (opracowanie: Paweł E. Weszpiński); broszura Obiekty oznaczone na Planie niwelacyjnym miasta Warszawy opracowanym przez W.H. Lindleya, wydanym w Warszawie w 1912 roku (opracowanie: Ryszard Żelichowski, współpraca Paweł E. Weszpiński); broszura Ulice i place oznaczone na Planie niwelacyjnym miasta Warszawy opracowanym przez W.H. Lindleya, wydanym w Warszawie w 1912 roku (opracowanie: Paweł E. Weszpiński).

Format: 130 x 240 mm

Oprawa twarda, druk kolorowy, wersja językowa: polska

Nakład: 2500 egz.

ISBN 978-83-62189-91-5 (cała publikacja)

Wydawca: Muzeum Warszawy

Wydanie I

Warszawa 2016

Seria Plany Warszawy to prezentacja wybitnych dzieł kartograficznych ze zbiorów Muzeum Warszawy, dzięki którym można prześledzić rozwój przestrzenny stolicy od połowy XVII do połowy XX wieku. Każda z publikacji zawiera m.in. reprint planu, jego szczegółową analizę kartograficzną oraz szkic historyczny o Warszawie z czasów jego powstania.

Koncepcja serii i poszczególnych publikacji z serii: Paweł E. Weszpiński

Projekt graficzny serii: Anna Piwowar

Dotychczas ukazały się dwie publikacje: Plan Warszawy 1768 Georges’a Louisa Le Rouge’a oraz Plan Warszawy 1939 Książnicy-Atlas. W 2017 roku zostanie wydany Plan Warszawy 1882 Korpusu Inżynierów Wojskowych w opracowaniu Henryka Bartoszewicza i Pawła E. Weszpińskiego.