fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

27.11.2018 / Aktualności, Kino Syrena

Grudzień w Kinie Syrena | 2018 r.

Grudzień w Kinie Syrena | 2018 r.

Pokazy premierowych tytułów, obrazów z najważniejszych festiwali oraz filmów o architekturze, sztuce i tematyce miejskiej. Kino artystyczne w weekendowe popołudnia.

Columbus

1 grudnia (sobota), godz. 16.00

Dramat, USA 2017, reż. Kogonada, 100 min

Dziewiętnastoletnia Casey porzuciła marzenia o studiach, by się zajmować się wychodzącą z uzależnienia matką. Pewnego dnia poznaje Jina, który przyjechał do tytułowego Columbus, by odwiedzić pogrążonego w śpiączce ojca, profesora architektury. Bohaterowie zaczynają stopniowo się otwierać i po raz pierwszy od dawna rozmawiać szczerze o swoich pragnieniach, lękach i obsesjach. Jak się okaże, ta platoniczna relacja odsłoni przed nimi nowe emocjonalne rejestry i sposoby doświadczania rzeczywistości.

Mandarynki (Mandariinid)

2 grudnia (niedziela), godz. 16.00

Dramat, Gruzja/Estonia 2013, reż. Zaza Urushadze, 90 min, cykl Twarze wolności, twarze niepodległości

Jesień w Abchazji jest piękna – zalesione wzgórza, morze, w sadach dojrzewają mandarynki. Ale jesień w 1992 roku jest inna. Trwa wojna. Ludzie uciekają. W jednej z wiosek zostają tylko dwaj mieszkańcy, bezstronni Estończycy. Markus nie uciekł, bo chce zebrać mandarynki z sadu, chociaż Ivo, jego sąsiad, jest przeciwny zbiorom w czasie wojny. Tymczasem działania wojenne są coraz bliżej, aż trafiają pod ich drzwi.

Amatorzy (Amatörer)

7 grudnia (piątek), godz. 17.00

Komedia, Szwecja 2018, reż. Gabriela Pichler, 100 min

Witamy w Lafors – małej, szwedzkiej społeczności, która rozpaczliwie potrzebuje nowego startu. Nadzieja na zmianę pojawia się, gdy niemiecki supermarket Suerbilly zaczyna rozważać rozpoczęcie działalności w tym regionie. 500 nowych miejsc pracy może zmienić wszystko! Musse z lokalnej administracji ma przygotować reklamę, która będzie promować niewielkie miasteczko. Jednak dwie z nastoletnich mieszkanek – Aida i Dana biorą sprawy oraz telefony w swoje ręce, by dać szansę tym, którzy nie są mile widziani w reklamie. Rozpoczyna się batalia o to, kto ma prawo opowiedzieć historię Lafors.

Universam Grochów

8 grudnia (sobota), godz. 16.00

Dokumentalny, Polska 2018, reż. Tomasz Knittel, 39 min

Universam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. Film ukazuje świat Universamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m. in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca. Film zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym.

Sergio i Siergiej (Sergio and Sergei)

POKAZ PRZEDPREMIEROWY 14 grudnia (piątek), godz. 17.00

Komediodramat, Hiszpania / Kuba 2017, reż. Ernesto Daranas, 93 min

Autentyczna historia rosyjskiego kosmonauty uwięzionego w kosmosie. W roku 1991 Związek Radziecki znika z mapy świata. Siergiej, rosyjski kosmonauta, przebywał na orbitalnej stacji kosmicznej i nie ma pojęcia o rewolucyjnych zmianach politycznych w Europie. Tymczasem w ogarniętym chaosem zmian kraju nikt nie pamięta o pozostawionym w kosmosie Siergieju.

Bloki

15 grudnia (sobota), godz. 16.00

Dokumentalny, Polska 2017, reż. Konrad Królikowski, 57 min

Bloki to pierwszy tak szeroki i wieloaspektowy obraz poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku ‘56 do współczesności. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

Morderstwo w hotelu Hilton

16 grudnia (niedziela), godz. 16.00

Sensacyjny, Francja/Niemcy 2017, reż. Tarik Saleh, 106 min, cykl Twarze wolności, twarze niepodległości

Policjant z Kairu próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa kobiety dokonanego w przededniu rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Incydent, który z początku wygląda na rutynowe zabójstwo prostytutki, z czasem ewoluuje w znacznie bardziej skomplikowanym kierunku. Śledztwo prowadzi detektywa do egipskiej elity. W kręgu podejrzeń są ludzie z otoczenia samego prezydenta Mubaraka.

Najbrzydszy samochód świata

21 grudnia (piątek), godz. 17.00

Dokumentalny, Polska 2017, reż. Grzegorz Szczepaniak, 46 min

Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan. Wraz z matką jedzie do Niemiec. Podróż okazuje się wyprawą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna.

Ślimaki

Dokumentalny, Polska 2015, reż. Grzegorz Szczepaniak, 29 min

Andrzej chce założyć park hodowlany dla ślimaków i mimo braku doświadczenia święcie wierzy w sukces przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi mu Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, polski guru tej dziedziny, zwany „Ślimaczanym Królem”. Zanim hodowla naprawdę się rozpocznie, mężczyźni toczą rozmowy o życiu i śmierci, miłości i przyjaźni, a ślimak urasta do rangi symbolu odradzania się i życia wiecznego.