fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

24.10.2018 / Aktualności, Kino Syrena

Listopad w Kinie Syrena | 2018 r.

Listopad w Kinie Syrena | 2018 r.

W kameralnej sali kina Muzeum Warszawy odbywają się pokazy premierowych tytułów, obrazów z najważniejszych festiwali oraz filmów o architekturze, sztuce i tematyce miejskiej.

Gra cieni (Mil-jeong)

4 listopada (niedziela), godz. 16.00

Sensacyjny, Korea Południowa 2016, reż. Kim Jee-woon, 139 min, cykl Twarze wolności, twarze niepodległości

Lata 20. XX wieku, Korea znajduje się pod japońską okupacją. Lee Jung-chool, oficer japońskich służb wywiadowczych, otrzymuje specjalną misję zinfiltrowania ruchu walczącego o niepodległość Korei. Policjant poznaje Kim Woo-Jina, handlarza dzieł sztuki, który w rzeczywistości jest lokalnym przywódcą ruchu oporu. Choć obaj mężczyźni znają swoją prawdziwą tożsamość i intencje, podejmują ryzykowną grę.

Donbas (Donbass)

9 listopada (piątek), godz. 17.00

Dramat, Ukraina/Francja 2018, reż. Siergiej Łoźnica, 110 min

Siergiej Łoźnica w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera widza w podróż po wschodniej Ukrainie. Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istnieje tylko dzięki wsparciu Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. „Donbas” to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów.

Frankofonia (Francofonia)

10 listopada (sobota), godz. 16.00

Dokumentalny, Francja 2015, reż. Aleksander Sokurow, 90 min

Film rozważa kwestię postrzegania kultury przez społeczeństwo francuskie i okupujących Francję podczas II wojny światowej nazistów. Łącząc sceny rekonstrukcyjne z nagraniami archiwalnymi, reżyser konstruuje narrację wokół Muzeum w Luwrze. Powstała wnikliwa, poetycka i uszczypliwa wizja tego, jak wolność, równość i braterstwo funkcjonują w czasach okupacji.

Dziedziczki (Las herederas)

16 listopada (piątek), godz. 17.00

Dramat, Brazylia 2018, reż. Marcelo Martinessi, 95 min

Sensacja festiwalu w Berlinie. Chela całe dnie spędza w domu. Ma swoje przyzwyczajenia i rytuały, których rytmu pilnuje bardziej przebojowa i harda Chiquita. Choć kobiety od dekad są parą, nauczyły się ukrywać swój związek przed wścibskimi oczami konserwatywnego paragwajskiego społeczeństwa. Gdy jednak wpadają w kłopoty finansowe, ich życie czeka rewolucja.

Universam Grochów

17 listopada (sobota), godz. 16.00

Dokumentalny, Polska 2018, reż. Tomasz Knittel, 39 min

Universam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. Film ukazuje świat Universamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m. in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca. Film zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym.

Ze mną nie zginiesz (Loin des hommes)

18 listopada (niedziela), godz. 16.00

Dramat, Francja 2014, reż. David Oelhoffen, 101 min, cykl Twarze wolności, twarze niepodległości

Adaptacja opowiadania Alberta Camusa. Daru jest nauczycielem w szkole podstawowej gdzieś w Górach Atlasu. Okolica nie jest spokojna – toczą się zaciekłe walki między wojskami francuskimi a rebeliantami. Daru zostaje zmuszony do odprowadzenia pod sąd miejscowego mężczyznę, oskarżonego o morderstwo. Spotkanie dwóch różnych światów: potomka europejskich osadników i autochtona, który na ziemi przodków nie może już czuć się jak u siebie, zrodzi nietypowe pokrewieństwo przekonań i swego rodzaju przyjaźń.

Pod ciemnymi gwiazdami (Beast)

23 listopada (piątek), godz. 17.00

Thriller, Wielka Brytania 2017, reż. Michael Pearce, 107 min

Młoda dziewczyna zakochuje się w nieznajomym chłopaku, który w środku lata pojawia się w nadmorskim miasteczku. Moll odkrywa nareszcie, jak smakuje wolność oraz czym są namiętność i pożądanie. Ale kiedy Pascal staje się głównym podejrzanym w sprawie tajemniczych morderstw, dziewczyna będzie musiała podjąć decyzje, od których nie będzie już odwrotu. (kadr z filmu na zdjęciu głównym)

Skowyt (Howl)

24 listopada (sobota), godz. 16.00

Dramat, USA 2010, reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, 84 min

James Franco portretuje Allena Ginsberga, poetę i lidera pokolenia bitników. W San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy „Skowytu”, najsłynniejszego dzieła Ginsberga. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozprowadzania utworu. W miarę przesłuchań kolejnych świadków postępowanie przybiera coraz to różne formy od groteskowej po prawdziwie poruszającą.

Heavy Trip

30 listopada (piątek), godz. 17.00

Komedia, Finlandia/Norwegia 2018; reż. Juuso Laatio, Jukka Vidgren, 92 min

Turo ma 25 lat i mieszka w małej wiosce na północy Finlandii. Jego jedyną pasją jest śpiew w metalowym zespole Impaled Rektum. Panowie grają razem od 12 lat i nigdy nie dobrnęli do zagrania koncertu. Pewnego dnia odwiedza ich szef wielkiego metalowego festiwalu z Norwegii. Członkowie zespołu podejmują decyzję – teraz albo nigdy. Kradną furgonetkę, zabierają perkusistę ze szpitala psychiatrycznego i ruszają na festiwal. Zanim jednak dojdzie do pierwszego w ich życiu występu, przed publicznością czekają ich przygody z fińską policją, norweską armią i osławioną jednostką “Delta”.