15.04.2017 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Muzeum Warszawskiej Pragi

Spędź wielokulturową sobotę na Pradze

Podczas warsztatów i spotkań zaprezentowane zostaną tradycyjne i współczesne techniki wykonywania pieśni i instrumentów, obrazów i wycinanek, zabawek oraz potraw. Niezależnie od wieku i umiejętności każdy znajdzie w programie coś dla siebie.

Muzeum Warszawskiej Pragi jest najlepszym miejscem do celebrowania wielokulturowych tradycji stolicy. To właśnie tu zostały odkryte i zrekonstruowane dawne żydowskie modlitewnie. Ekspozycja muzeum podejmuje tematy współistnienia wielu grup narodowościowych i etnicznych na warszawskiej Pradze.

Partnerzy: Soho Factory, Praska Światoteka, Niebieski Syfon, Fundacja Ludoteka Roszada

Program:

Koncert, wstęp wolny: 18:00 Avtomat – projekt „Pleśni”

„Pleśni” łączą ukraińskie, rosyjskie, syberyjskie i gruzińskie pieśni wielogłosowe z nowoczesnymi, basowymi podkładami elektronicznymi, które wprowadzają te, często zapomniane, ludowe kompozycje w obszar zainteresowań młodych ludzi.  Ta muzyka to połączenie dzisiejszego, technologicznego życia rodem z miastosfery z bardzo pierwotnymi środkami wyrazu, które grają wewnątrz wielogłosowej tradycji. Koncerty projektu Pleśni składają się zarówno ze śpiewów a capella jak i elektronicznych rytmów inspirowanych IDM, UK-dubstepem, future bass.

Członkowie zespołu:

• Kajetan Łukomski – programming, wokal,
  • Sonia Łukomska – wokal,
  • Weronika Regosz – wokal,
  • Natalia Olenderek – wokal.

Koncert, wstęp wolny: 19:30 Klezzjazz

Twórczość zespołu to mieszanka muzyki klezmerskiej, etnicznej oraz jazzu. Repertuar obejmuje kompozycje autorskie, a także znane i lubiane utwory we własnych opracowaniach. To właśnie niebanalne, dopracowane aranżacje wyróżniają zespół. Skład wykonuje utwory instrumentalne oraz piosenki w języku jidysz, polskim, ukraińskim oraz niemieckim.Bogate doświadczenia indywidualne każdego z muzyków jak i przygotowanie muzyczne są gwarantem wysokiej jakości wykonywanej muzyki.

Zespół tworzą:

• Iwona Karcz (PL) – wokal,
  • Marta Rubik (PL) – skrzypce, wokal,
  • Zofia Trystuła-Hovhannisyan – obój,
  • Julia Amirova (UA) – intrumenty klawiszowe,
  • Piotr Wojnarowski (PL) – kontrabas,
  • Denis Amirov (UA) – instrumenty perkusyjne.

Formuła otwarta bez względu na wiek, umiejętności i język.

Własnoręczne wykonanie zabawek, którymi od setek lat bawią się dzieci w odległych częściach świata nie musi wiązać się z daleką podróżą. Chyba, że chodzi o podróż w wyobraźni. Podczas warsztatu przygotujemy i poznamy tradycje zabawek takich jak motanki, tybetańskie mandale, gwatemalskie kulołapki, laleczki worry dolls z Ameryki Południowej, czy też indiańskie łapacze snów.

Warsztaty kulinarne przygotowane przez Praską Światotekę i kawiarnie Niebieski Syfon

Wstęp z biletem do Muzeum Warszawskiej Pragi.

Członkowie orkiestry swoje instrumenty, na których grają w Paprykalabie, wykonują własnoręcznie z warzyw. To eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału. Uczestnictwo w orkiestrze warzywnej nie wymaga wcześniejszego przygotowania muzycznego, a ponieważ instrumenty wykonujemy samodzielnie z taniego, tymczasowego tworzywa-warzywa, oznacza to, że Paprykalaba pozwala rozwijać swój potencjał muzyczny (i aktorski!) każdemu. Ponadto Perkalaba cover band, nawiązując do twórczości ukraińskiej kapeli Perkalaba), która zainspirowała nas do własnych prób muzycznych.

Członkowie: Diana Barańska, Irena Jazukiewicz, Benjamin Cope, Eliza Czech, Grzegorz Ryczywolski, Ewa Drozda, Anna Sędzikowska, Barbara Żach

Warsztaty artystyczne

Obowiązują rezerwacje do odebrania najpóźniej pół godziny przed wydarzeniem. Koszt udziału w warsztatach: 10 zł.

Przeniesiemy się do świata legend i baśni wietnamskich. Celem warsztatów jest promowanie wartości kontaktu dziecka z literaturą, która zwłaszcza dla młodych odbiorców może stać się doskonałym wstępem do poznania i zrozumienia niezwykle oryginalnej kultury Dalekiego Wschodu. Baśnie i bajki to idealny zbiór życiowych mądrości i reguł przyrody, które od tysięcy lat pozostają niezmienne. Łącząc zabawę z baśniową retoryką odkryjemy wspólnie, że mimo dzielących nas różnic kulturowych, nadal łączą nas te same uniwersalne prawdy.

To stara orientalna metoda malarska, szczególnie rozwinięta w Turcji. Językoznawcy wywodzą nazwę od perskiego słowa ebru oznaczającego chmurę. Jest to technika naturalnego zdobienia papieru, jedwabiu lub skóry za pomocą farb pływających po powierzchni wody, a po przeniesieniu na papier lub inne tworzywo tworzących formy przypominające deseń marmuru, kwiatów, roślin. W dzisiejszej Turcji, malarstwo techniką ebru zajmuje szczególne miejsce wśród artystów i uznawane za tzw. sztukę wysoką. Obecnie sztuka ebru nadal tworzona jest według starych zasad jako element dziedzictwa kulturowego o nieprzemijającej wartości.

Warsztat ułatwia poznanie tradycji białego śpiewu w Polsce i na Ukrainie. Śpiew biały łączy się z zapomnianymi obrzędami i zwyczajami. Warsztat jest eksperymentem z: głosem, falą, dźwiękiem, legendą i historią. Poznawanie tradycyjnych pieśni, to również poznanie słów, ich sensu, kręgów kulturowych, z których pochodzą. Sama praca z głosem wspomagana jest przez różnorodne techniki oddechowe i relaksacyjne. Warsztat dla każdej osoby starszej niż 15 lat  niezależnie od umiejętności

Tematyka spotkania skupia się wokół symboli żydowskich oraz tradycyjnych technik wycinanki żydowskiej. Atrakcyjne w formie i kunsztowne w wykonaniu rzemiosło może stać się narzędziem do artystycznej ekspresji. Wzory i symbole zostaną indywidualnie przetworzone.

Oprowadzanie po modlitewniach:

• godz. 12:00 w języku polskim, oprowadza: Jola Wiśniewska,,
  • godz. 13:00 w języku polskim i ukraińskim, oprowadza: Jola Wiśniewska, tłumaczy: Dominika Sokołowska,
  • godz. 14:00 w języku angielskim, oprowadza: Katarzyna Szumlas,
  • godz. 16:00 „Wokół praskiej wielokulturowośći”, oprowadza: Adam Lisiecki.