16.08.2018 / Aktualności

Wazon z Królewskiej Fabryki Farfurowej w Belwederze w kolekcji Muzeum Warszawy

W 2018 roku do kolekcji Muzeum trafił niezwykły wazon z XVIII-wiecznej farfurni królewskiej, czyli manufaktury fajansu, w Belwederze.

Ambicją Stanisława Augusta Poniatowskiego było stworzenie manufaktury delikatnej porcelany na wzór słynnych wytwórni w Miśni czy Wiedniu – niestety, pilnie strzeżone tajniki produkcji sprawiły, że próby te spełzły na niczym. Król musiał więc poprzestać na manufakturze grubościennych farfur, jednak kunszt zdobień, a dzisiaj – unikatowość wazonu, sprawiają, że jest to niezwykle cenny nabytek. Luksusowe, bogato zdobione wazony należały do najlepszych osiągnięć belwederskiej farfurni; często eksponowano je we wnętrzach pałaców i bogatych kamienic.

Dekoracja wazonu to modne w XVIII wieku wzory chińskie – motywy i przedstawione sceny nawiązują do stylistyki chińskiej ceramiki, ale bez pierwotnych treści i symboli.

Zadanie: Zakup wazonu z Królewskiej Fabryki Farfurowej w Belwederze do kolekcji Muzeum Warszawy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kolekcje Muzealne 2018