fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

18.05.2015 / Aktualności, Muzeum od nowa

Wizyta na budowie

Wizyta na budowie

Muzeum Warszawy przechodzi gruntowną odNowę. Trwa generalny remont zabytkowych kamienic, pierwszy od czasu powojennej odbudowy Starego Miasta. Po dwóch miesiącach prac budowlanych postęp w realizacji projektu jest imponujący.

Podczas dzisiejszej wizyty można było z bliska śledzić prace konserwatorskie i modernizacyjne prowadzone jednocześnie we wszystkich 11 kamienicach przez ponad stuosobową ekipę. Uczestnicy wizyty przeszli labiryntem korytarzy łączących ze sobą wszystkie budynki po stronie Dekerta, oglądając wnętrza remontowanych zabytków. Można było podziwiać odsłonięte sklepienia krzyżowe „od góry”, czyli z wyższego piętra. Po raz pierwszy zaprezentowano ciekawe odkrycia konserwatorskie w kamienicy nr 36 – malowidła z XVII w. do tej pory przykryte warstwą tynku. Uznanie wzbudziła mrówcza praca konserwatorek pracujących przy odrestaurowywaniu zabytkowych polichromowanych sufitów z XVII i XVIII wieku.

W niedalekiej przyszłości, bo już za rok, będziemy podziwiać efekt prac, czyli wyremontowane wnętrza siedziby głównej Muzeum Warszawy. Zwiedzający zobaczą wystawę główną już latem 2016 roku. Będzie to pierwsza część ekspozycji zrealizowana dzięki wsparciu środków norweskich, ale także dzięki dotacji z Urzędu m.st. Warszawy – powiedziała dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

Trwający od lutego br. remont obejmuje wszystkie wnętrza siedziby głównej muzeum za wyjątkiem piwnic, które zostały już odrestaurowane. Prace remontowe zrealizuje spółka Castellum z Wrocławia. Konserwacja obejmuje zarówno wnętrza, jak też fasady kamienic. Pierzeję po stronie Dekerta okrywa siatka zabezpieczająca, która zostanie zdjęta dopiero po zakończeniu robót w 2016 roku.

Muzeum Warszawy bardzo intensywnie się rozwija – równolegle prowadzone są inwestycje w siedzibie głównej przy Rynku Starego Miasta, w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy, trwa także inwestycja związana z poprawą dostępności Centrum Interpretacji Zabytku dla osób niepełnosprawnych. Jesienią otwieramy wystawę główną w Muzeum Warszawskiej Pragi. Planujemy także kolejne inwestycje aż do 2022 roku – zapowiedział Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak.

W spotkaniu uczestniczyli także kierowniczka projektu z ramienia Muzeum Warszawy Joanna Dudelewicz oraz kierownik budowy, przedstawiciel wykonawcy robót – firmy Castellum – Robert Wanat i Joanna Kościuk.