Fotografia w muzeum. Między dokumentem a obiektem

Map Unavailable

Data/Czas
04/03/2015

Kategoria

Muzeum Warszawy zaprasza na spotkanie pt. FOTOGRAFIA W MUZEUM. MIĘDZY DOKUMENTEM A OBIEKTEM, którego pretekstem i punktem wyjścia jest nowa publikacja muzealna „Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944–2014″. Rozmowę z dr Magdaleną Wróblewską, autorką książki, i dr. Jarosławem Trybusiem, wicedyrektorem Muzeum Warszawy oraz z gronem gości specjalnych poprowadzi dr Adam Mazur.

Trzy rodzaje obrazów fotograficznych prezentowane w książce: przeźrocza, czarno-białe odbitki i kolorowe skany, mają jedno źródło – kolorową kliszę Agfy, od 1975 roku znajdującą się w zbiorach Muzeum Warszawy, naświetloną na Starówce w sierpniu 1944 roku przez uczestniczkę powstania warszawskiego, Ewę Faryaszewską. Opisując historię tych unikatowych zdjęć od momentu ich powstania do dzisiaj, autorka tekstu, dr Magdalena Wróblewska, wnikliwie analizuje, co o fotografii i praktykach z nią związanych mówią te celuloidowe slajdy, papierowe odbitki i cyfrowe pliki? Czym jest fotografia zarówno w chwili utrwalanych wydarzeń historycznych – w tym wypadku epizodów powstania warszawskiego, jak i potem, w procesach pisania historii, ale także wytwarzania na nowo jej świadectw? Jaką rolę pełni jako dokument czy ilustracja? Jak funkcjonuje włączona do kolekcji muzealnej? Jak przebiega nieuchronny proces jej niszczenia ściśle związany z przechowywaniem?

Spotkanie FOTOGRAFIA W MUZEUM, wokół nowej publikacji Muzeum Warszawy Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944–2014 autorstwa dr Magdaleny Wróblewskiej.
Zaproszeni goście: Karolina Puchała-Rojek, historyczka fotografii, prezeska Fundacji Archeologia Fotografii; Anna Seweryn, konserwatorka z Archiwum Narodowego w Krakowie; dr hab. Andrzej Leśniak, historyk sztuki, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną ASP Warszawa; Jakub Certowicz i Jędrzej Sokołowski, fotograficy, specjaliści od digitalizacji, Skanery Niewiarygodne.

Instytut Historii PAN
Sala im. Joachima Lelewela
Rynek Starego Miasta 29/31, Warszawa

4 marca 2015, godz. 18:30
Partner spotkania: Fundacja Archeologia Fotografii.
Patronat: Histmag.org

UWAGA: Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja miejsc. Rezerwacja obowiązywać będzie do godziny 18:30 w dniu spotkania, po czym zostanie anulowana.

Rejestracja na wydarzenie

To wydarzenie jest już w całości zarezerwowane