Ile może nam opowiedzieć jeden obraz? | Festiwal Nauki

29/09/2016

Muzeum Warszawskiej Pragi

Kategoria

W 2014 roku Muzeum Warszawy nabyło obraz Marcina Zaleskiego Święto Jordanu z 1836 roku. Widok – przedstawiający ceremonię prawosławnego święta Jordanu, obchodzoną u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie z udziałem namiestnika Królestwa Polskiego feldmarszałka Iwana Paskiewicza –  był dotąd zaliczany do zaginionych dzieł artysty. Obraz jest punktem wyjścia do prezentacji sytuacji politycznej i kulturalnej w Warszawie w okresie rosyjskich represji po upadku powstanie listopadowego. Poruszone zostanie również zagadnienie postawy lojalizmu wobec władz rosyjskich wielu znanych i zasłużonych warszawskich malarzy tego czasu.

Prowadzący: Jacek Bochiński.

Rejestracja na wydarzenie

Rejestracja nieaktywna (rejestracja nie została jeszcze uruchomiona, została zamknięta lub wydarzenie jest już w toku)