Moda w Warszawie. O zbiorze ubiorów i akcesoriów stroju Muzeum Warszawy | Festiwal Nauki

Loading Map....

Data/Czas
28/09/2016

Muzeum Warszawskiej Pragi

Kategoria

W zgromadzonym w Muzeum Warszawy zbiorze ubiorów i akcesoriów stroju mamy pamiątki pochodzące z okresu od XVI do XX w. To obiekty unikatowe, jak fragmenty szat książąt mazowieckich, ale także liczne wyroby warszawskich pracowni, warsztatów czy fabryk, związanych z branżą odzieżową.

Kolekcjonowanie warszawskich zabytkowych ubiorów jest trudnym zadaniem. To przedmioty codziennego użytku, które niszczyły się podczas noszenia i rzadko traktowano je jak pamiątki warte zachowania dla potomności. Nasz zbiór jest tym cenniejszy, że dokumentuje dzieje miasta, tak dotkliwie doświadczonego kataklizmem drugiej wojny światowej.

Zgromadzone w Muzeum ubiory i akcesoria stroju są świadectwem przemian mody i obyczajów. Dokumentują dzieje warszawskiego rzemiosła i handlu, ale także w bardzo wyrazisty, często wzruszający, sposób obrazują wpływ historii na losy pojedynczych ludzi.

Prowadząca: Agnieszka Dąbrowska.

Rejestracja na wydarzenie

Rejestracja nieaktywna (rejestracja nie została jeszcze uruchomiona, została zamknięta lub wydarzenie jest już w toku)