niedz., 07.10.2018

Muzeum Warszawy
7 / 10 zł

Śmierć prezydenta – cykl Twarze wolności, twarze niepodległości

Dramat, Polska 1977, reż. Jerzy Kawalerowicz, 137 min.

Film przedstawia końcowy fragment życia i kariery Gabriela Narutowicza. 9 grudnia 1922 roku Narutowicz zostaje pierwszym prezydentem II Rzeczpospolitej. Podczas jego zaprzysiężenia mają miejsce krwawe demonstracje jego przeciwników i zwolenników. Tydzień później nowo wybrany prezydent uczestniczy w otwarciu “Zachęty”, gdzie zostaje zamordowany przez malarza, fanatyka Eligiusza Niewiadomskiego.