Tygrysy. W zespole siła

18/07/2014 - 31/08/2014

Muzeum Warszawy

Kategoria

Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki – „Tygrysy architektury” – stanowili przez lata unikalny i kto wie czy nie jedyny taki zespół partnerski. Każdy z „Tygrysów” był indywidualistą, miał odbrębny styl, własne pomysły, zainteresowania, sposoby szukania rozwiązań i metody ich wprowadzania w życie; także działania w środowisku, prowadzenia rozmów, przedstawiania projektów. Wspólna praca wzbogacała ich projekty, zespołowe działanie prowadziło do kolejnych architektonicznych sukcesów.

tygrysy-foto2

Muzeum Sztuki Współczesnej, Skopje 1969-1970, fot. ze Zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje

Już w okresie przedwojennym, w latach 1937-1938, zdobyli jako grupa pięć pierwszych nagród w konkursach architektonicznych, w tym m.in. za gmach Wolnej Wszechnicy Polskiej w Łodzi oraz Domu Polonii Zagranicznej w Warszawie. Ich najważniejsze powojenne dokonania to projekt zabudowy mieszkaniowej w rejonie ul. Marszałkowskiej i pl. Dąbrowskiego w Warszawie, gmach KC PZPR (Dom Partii), hotele turystyczne w Łowiczu i Białowieży i Skopje, wreszcie rozebrany niedawno dworzec kolejowy w Katowicach, unikatowy obiekt należący do nurtu architektonicznego brutalizmu.

tygrysy-foto1

Dworzec Kolejowy, Katowice 1959-1971, fot. PAP

Wystawa plenerowa w lapidarium Muzeum Warszawy, wejście od Rynek Starego Miasta 42 (Centrum Obsługi Zwiedzających)