czw., 31.01.2019

Muzeum Warszawy

Warszawska Syrena w latach I wojny światowej

W XIX wieku pod zaborem rosyjskim Syrena zniknęła z herbu umieszczanego wcześniej na oficjalnych dokumentach miejskich. Podczas I wojny światowej, w nowych realiach politycznych, pojawiła się możliwość powrotu do dawnego znaku. Wykład poświęcony jest staraniom władz miasta dążących do ustalenia nowego herbu oraz jego miejsca w życiu warszawiaków w okresie I wojny światowej.

Prowadzący:

Krzysztof Zwierz, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy. Swoje zainteresowania badawcze skupia wokół dziejów społecznych i politycznych Warszawy w XVI i XVII wieku, Starego Miasta oraz historii prawobrzeżnej części miasta. Przygotował pracę poświęconą rozwojowi Warszawy w kontekście odbywających się w niej sejmów w latach 1570-1655.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918