04.01.2021 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Wykłady | styczeń-marzec 2021

W tym roku Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku przygotowało dwa cykle spotkań online. W poniedziałki spotkamy się na wykładach „Polskie skarby z list UNESCO”, a w środy zapraszamy na serię „Spacery UNESCO”.

Poniedziałki: Polskie skarby z list UNESCO

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO obok warszawskiego Starego Miasta wpisano wiele cennych zabytków w Polsce.

W cyklu wykładów, który proponujemy w ramach poniedziałkowych spotkań, dr Olaf Kwapis opowie o wybranych dziełach sztuki, obiektach architektonicznych i zespołach urbanistycznych. Każdy z etapów naszej wirtualnej podróży po Polsce przypomni najciekawsze miejsca kraju i pozwoli odpowiedzieć na pytanie, co stanowi o ich wyjątkowej wartości.

Seria I: Dolny Śląsk

11 stycznia
Barok wielkich klasztorów – cystersi w Lubiążu, Krzeszowie i Henrykowie

18 stycznia
Od kościołów pokoju do kościołów łaski – Świdnica, Jawor, Legnica

25 stycznia
Modernistyczny Wrocław i Hala Stulecia

1 lutego
Królewskie rezydencje na Dolnym Śląsku – Kamieniec Ząbkowicki, Mysłakowice, Karpniki

Seria II: Małopolska

8 lutego
Wawel królów, cesarzy i prezydentów

15 lutego
Forum zamożnych mieszczan – Rynek w Krakowie

22 lutego
Synagogi i kościoły Kazimierza

Jerozolima zastępcza – Kalwaria Zebrzydowska

Seria III: Zamość i Pomorze

Zamość – miasto idealne

Świetność i upadek Zamku krzyżackiego w Malborku

Średniowieczny zespół miejski w Toruniu

Modernistyczne śródmieście Gdyni

Środy: Spacery UNESCO

Czas nie sprzyja podróżom w ich tradycyjnej formie. W okresie społecznego dystansu proponujemy więc wędrówki wirtualne do miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Spotkajmy się w Rzymie (dr Olaf Kwapis)

Spotkajmy się w Viterbo (dr Olaf Kwapis)

Spotkajmy się w Capraroli (dr Olaf Kwapis)

Spotkajmy się we Frascati (dr Olaf Kwapis)