07.12.2018 / Aktualności, Seria Plany Warszawy, Wydawnictwa

Zapowiedź nowej publikacji z serii Plany Warszawy

Andrzej Skalimowski, Paweł E. Weszpiński
Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Plan Warszawy 1955, Plan dzielnic centralnych m.st. Warszawy

Plan dzielnic centralnych m.st. Warszawy jest niezwykle interesującym dokumentem swoich czasów, chociaż w myśl ówczesnej polityki państwa nie miał być źródłem obiektywnej informacji. Uproszczony i zdeformowany za sprawą ingerencji cenzury przekaz topograficzny uniemożliwiał zrozumienie przestrzeni miasta, co uzasadniano względami bezpieczeństwa. W 1955 roku Warszawa liczyła milion mieszkańców. Rezultatem pierwszego etapu odbudowy było powstające w duchu socrealizmu centrum z Pałacem Kultury i Nauki, odtworzona zabytkowa tkanka Starego Miasta, nowe osiedla mieszkaniowe, wielkie fabryki i zakłady przemysłowe oraz infrastruktura miejska z Trasą W-Z na czele. Dla Bolesława Bieruta, patrona tych przemian, niedoścignionym ideałem estetycznym była nowa Moskwa.

W sprzedaży od 19 grudnia 2018 w Muzeum Warszawy i jego oddziałach, w wybranych księgarniach oraz w sklepie internetowym Muzeum.