19.12.2017 / Aktualności, Wydawnictwa

Absolwencie/tko!

Tę książkę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podarowała wszystkim absolwentkom i absolwentom warszawskich szkół średnich i zawodowych w 2017 roku. Dołączono do niego bilet do Muzeum Warszawy. Przedłużamy jego ważność do końca 2018 roku.

Infografika „O czym jest ta książka”, rys. Dominik Cymer

Muzeum Warszawy przygotowało publikację, którą w czerwcu dostali wszyscy absolwenci warszawskich szkół średnich i zawodowych z 2017 roku. 20 rzeczy o Warszawie to intrygująca wizualnie i literacko książka inspirowana nową wystawą główną Muzeum Warszawy Rzeczy warszawskie, otwartą w maju 2017 roku. Przedstawia 20 wybranych, kluczowych obiektów z wystawy, które stały się inspiracją dla cenionych warszawskich pisarzy, urodzonych w latach 70. i 80.: Justyny Bargielskiej, Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Mikołaja Łozińskiego i Macieja Sieńczyka. Na potrzeby publikacji powstało 20 oryginalnych i nieoczywistych opowieści związanych z Warszawą, w których autorzy odwołują się do historii, opisują rzeczywistość przeżywaną przez młodych ludzi tu i teraz, a niekiedy kreują w pełni fikcyjne światy.

Istotną częścią publikacji są przykuwające uwagę, współczesne w wyrazie zdjęcia rzeczy warszawskich, autorstwa jednego z najwybitniejszych fotografów młodego pokolenia, Jacka Kołodziejskiego, które zostały umieszczone na perforowanych stronach, dzięki czemu wybrane obrazy można wyrywać niczym ulubione strony z kolorowego magazynu. Towarzyszą im wyrazista grafika i rysunki autorstwa Dominika Cymera, ilustratora i twórcy edukacyjnych kampanii internetowych.

Książka zawiera list Prezydent Warszawy do absolwentów, ilustrowane biogramy twórców, a także bilet wstępu na wystawę Rzeczy warszawskie.

Książka 20 rzeczy o Warszawie, skierowana do tak zwanych młodych dorosłych, będzie także dostępna w sprzedaży, w limitowanym nakładzie, od lipca 2017 roku.

Tył okładki książki „20 rzeczy o Warszawie” z biletem wstępu na wystawę główną Rzeczy warszawskie

20 rzeczy o Warszawie

Autorzy: Justyna Bargielska, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Mikołaj Łoziński, Maciej Sieńczyk
Zdjęcia: Jacek Kołodziejski