09.10.2019 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Czasowe zamknięcie modlitewni w Muzeum Warszawskiej Pragi

Zaczynamy prace konserwatorskie w modlitewni przy ul. Targowej 50/52. Od 15 października (poniedziałek) modlitewnia będzie zamknięta.

Planowo odnowione wnętrza otworzymy ponownie w pierwszym kwartale 2020 roku.

O dawnym żydowskim domu modlitwy

Sale modlitewni mieszczącej się w kamienicach Muzeum Warszawskiej Pragi, wraz z zachowanymi polichromiami są zabytkiem unikatowym w skali Warszawy i województwa mazowieckiego.

Dawny żydowski dom modlitwy mieści się w niepozornej oficynie w podwórzu Muzeum.  Zachowane malowidła to jedyne autentyczne pozostałości dawnego wystroju. Zgodnie z opinią konserwatorską, do dziś przetrwało ogółem około 20% dawnej powierzchni malatury.

W sali wschodniej dekoracja ma formę jedynie ozdobnego fryzu pod sufitem. Są to znaki zodiaku w kalendarzu hebrajskim. Główne malowidło zlokalizowane jest w sali zachodniej. Zgodnie z napisem fundacyjnym umieszczonym w dolnej części kompozycji, ufundowali je w 1934 roku bracia Israel Jehuda, Jehoszua, Josef i Zew – synowie Dawida Grinsztejna (Grinsztajna). Wizerunek przedstawia Żydów modlących się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie i Grób Racheli w Betlejem.

W czasie II wojny światowej, po przesiedleniu żydowskich mieszkańców do getta na lewym brzegu Wisły, oraz w okresie powojennym budynek oficyny uległ stopniowej dewastacji. Pierwsze czynności odsłaniające i ratujące zabytek oraz projekt rewaloryzacji wykonała Manuela Kornecka. Następnie prace powierzono dr. Pawłowi Jakubowskiemu, który jest autorem i wykonawcą programu konserwatorskiego, realizowanego podczas inwestycji związanej z adaptacją obiektów na siedzibę Muzeum. Założono tu wykonanie wielu trudnych zabiegów, mających na celu zabezpieczenie, rewaloryzację i częściową rekonstrukcję malatury, jednakże bez odtwarzania przedstawień, które nie posiadają odpowiednich wzorów. Prace zakończono w 2014 roku, a obiekt udostępniono zwiedzającym.

Zachowana modlitewnia ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania Muzeum Warszawskiej Pragi. Jest cennym źródłem do badania kolorystyki malowideł w warszawskich domach modlitwy, znanych wyłącznie z czarno-białych fotografii. Jest także jednym ze świadectw wielokulturowości dzielnicy. Już w tej chwili jest jednym ze stałych punktów tras wycieczek realizowanych szlakiem judaików.

Na zdjęciu: przedstawienie znaków zodiaku (tu: Bliźnięta) na fryzie zdobiącym zachodnią salę modlitwną.
Fot. G. Kułakowska