fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

01.02.2022 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi

Dzień Niedźwiedzia

Dzień Niedźwiedzia

Miś zabawka, miś pudełko, miś z czekolady, miś w zoo lub miś w górach – wszystkie małe misie kiedyś zamienią się w duże niedźwiedzie.

Z okazji Dnia Niedźwiedzia przygotowaliśmy dla Was niespodziankę. Zainspirował nas czerwony miś stworzony przez Edwarda Manitiusa i niebieski niedźwiedź, z którym możecie zrobić sobie zdjęcie na naszym muzealnym dziedzińcu, przy okazji zwiedzania wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”.

Dzień Niedźwiedzia obchodzony jest 2 lutego.

To święto to pozostałość po dawnych wierzeniach pogańskich. Według dawnych wierzeń w tym czasie śniący zimowym snem niedźwiedź przewraca się na drugi bok. W ten sposób zwiastuje przełom zimy, zaś kiedy wyjdzie ze swojego legowiska to sprawdza czy nadejdzie wiosna.

Taki niedźwiedź, gdy już obudzi się z zimowego snu, będzie bardzo głodny. Potrafi wchłaniać aż 20 000 kalorii dziennie, a jego menu składa się z korzeni, trawy, jagód, owadów, larw, ryb, miodu i padliny.

Z myślą o wszystkich głodnych misiach – i to nie tylko tych prawdziwych – proponujemy Wam przygotowanie pysznych marchewkowych muffinek oblanych polewą na bazie miodu.

Pobierz PDF (10 MB) z przepisem na muffinki.

Życzymy miłej zabawy w kuchni i smacznego!


Od 8 do 13 lutego świętujemy Urodziny Pragi.

Wstęp na wystawy i wydarzenia specjalne bezpłatny.