08.04.2020 / Aktualności, Muzeum Woli

Historia rodziny Ulrichów, cz. 3.

Poznaj wcześniejsze losy rodu i zakładu Ulrichów – część 1część 2.

Po śmierci Gustawa Ulricha ogrodami pokierował jego zięć, Artur Machlejd. Do zarządu zakładów należał także pastor Julian Machlejd. Bracia Artur i Julian poślubili siostry Wandę i Krystynę, starsze córki Gustawa Ulricha. Oficjalnie firmę odziedziczyły i zarządzały nią wdowa i córki, ich podpisy widniały na wszystkich dokumentach, jednakże w praktyce to bracia Machlejdowie, a zwłaszcza Artur, kierowali przedsiębiorstwem od 1913 roku.

Kierowali oni także rodzinnym browarem Machlejdów, który w wyniku konsolidacji warszawskich browarów wszedł w skład Zjednoczonych Browarów Haberbusch i Schiele. Łączą się tu dzieje największych wolskich wytwórni.

Rodziny Ulrichów, Machlejdów i Engemannów w sadzie w Konstancinie.

W początkach XX w., na terenie przedsiębiorstwa w Górcach wzniesiono willę “Pałacyk”, letnią rezydencją Ulrichów i Machlejdów, jak również murowany budynek biurowy oraz drewniany dom dla pracowników. W latach 30 XX w. powstał tu ponadto park zaprojektowany przez architekta Schonfelda, z popiersiem Krystiana Ulricha w samym centrum. Rzeźba znajduje się obecnie w Muzeum Woli i jest eksponowana w Gabinecie Wolskim, na środku pomieszczenia.

Pracownicy firmy Zakłady Ogrodnicze „C. Ulrich” pod popiersiem Krystiana Ulricha, lata 30. XX w.

W czasie wojny Artur Machlejd udostępniał tereny ogrodów na potrzeby działań wojennych, m.in. jako miejsce przerzutów żywności dla getta, czy miejsce ukrycia broni dla powstańców warszawskich.

Pod koniec wojny Krystyna z Ulrichów Machlejd rozpoczęła spisywanie wspomnień i tym samym kroniki rodzinnej. Na kartach pamiętnika przywołała znane sobie dzieje założycieli rodzinnego przedsiębiorstwa ogrodniczego, oraz bliskich i dalszych członków obu rodów. Przez ten pryzmat przedstawiła fragment historii Warszawy i obyczajowości bogatego mieszczaństwa, właścicieli największych zakładów produkcyjnych. Jej wspomnienia ukazały się nakładem Muzeum Warszawy w 2006 roku, pod tytułem “Saga ulrichowsko-machlejdowska”. Są dostępne do kupienia w sklepie muzeum i online.

Dziś na miejscu dawnego przedsiębiorstwa ogrodniczego “C. Ulrich” znajduje się centrum handlowe “Wola Park” oraz Park Ulrycha. Odzyskawszy znacjonalizowane po wojnie grunty spadkobiercy Artura Machlejda i Wandy Machlejd z Ulrichów sprzedali je korporacji handlowej Auchan.

Z budynków przedsiębiorstwa zachowano willę, szklarnie, drewniany dom ogrodników, zrewitalizowano także część parku. Wkrótce także szklarnie zostaną zrekonstruowane i wpisane w szerszy projekt rewitalizacyjny przestrzeni między galerią handlową a parkiem.