18.05.2017 / Aktualności, Wydawnictwa

Muzeum Warszawy na Warszawskich Targach Książki

Wydawnictwa Muzeum Warszawy na Warszawskich Targach Książki w dniach 18–21 maja 2017 roku na Stadionie Narodowym PGE.

Znajdziesz nas na stoisku Miasta Stołecznego Warszawy – „Zaczytana Warszawa” (72/D12).

W sprzedaży dostępne będą:

Zofia Chomętowska. Albumy fotografki
Karolina Puchała-Rojek, Anna Kotańska, Anna Topolska

Publikacja zawiera 597 zdjęć fotografki Zofii Chomętowskiej (1902–1991), zebranych i opracowanych w czterech albumach: Entuzjastka (1912–1935), Profesjonalistka (1936–1944), Dokumentalistka (1945) i Emigrantka (1946–1981). Odsłania kolejne etapy biografii i silnie z nią związanej twórczości artystki. Współwydawcą publikacji jest Fundacja Archeologia Fotografii. Książka uznana za publikację roku 2016 w plebiscycie magazynu „Fotopolis”.

Dowiedz się więcej.

William Heerlein Lindley. Plan Warszawy 1912. Plan niwelacyjny miasta Warszawy. Zdjęcie pod kierunkiem Głównego Inżyniera W.H. Lindleya
Paweł E. Weszpiński, Ryszard Żelichowski

Najwierniejsze kartograficzne przedstawienie w małej skali Warszawy z początku XX wieku. Synteza dzieła Lindleyów – szczegółowych planów Warszawy z lat 1883–1915, które powstały na potrzeby budowy miejskich wodociągów i kanalizacji. Publikacja zawiera m.in. reprint planu, jego szczegółową analizę kartograficzną oraz szkic historyczny o Warszawie z czasów jego powstania. Trzeci tom z wielokrotnie nagradzanej serii Plany Warszawy.

Legendy warszawskie. Antologia
wybór Anna Marta Zdanowska, oprac. i red. Julia Odnous

Ponad sześćsetstronicowa i bogato ilustrowana publikacja obejmująca 61 tekstów powstałych od połowy XIX wieku do drugiej dekady XXI wieku, która daje czytelnikom dostęp do legendarnych dziejów Warszawy w powiązaniu z topografią współczesnego miasta. W 2016 roku otrzymała nagrodą specjalną w Konkursie na książkę edytorsko doskonałą „Edycja” oraz wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Ilustracja.

Spotkanie z twórcami książki Legendy warszawskie. Antologia

21 maja (niedziela), godz. 10:00

Goście: Julia Odnous, Anna Marta Zdanowska, Wojciech Pawliński oraz Łukasz Bukowiecki.
Prowadzenie: Anna Czernow z Polskiej Sekcji IBBY

Dwie nominacje dla wydawnictw Muzeum Warszawy

Dwie publikacje Muzeum Warszawy zostały nominowane w 57. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku 2016 Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

W konkursie honorującym nowatorskie opracowania graficzne i typograficzne książek oraz poziom artystyczny ilustracji nominacje uzyskały książki zaprojektowane przez Annę Piwowar: Zofia Chomętowska. Albumy fotografki w kategorii Albumy i Plan Warszawy 1912 Williama Heerleina Lindleya w kategorii Książki naukowe, popularnonaukowe.

Wyniki konkursu poznamy 18 maja podczas uroczystości na Warszawskich Targach Książki.