25.09.2019 / Aktualności, Muzeum Drukarstwa

„Okno wystawowe księgarni warszawskiej w 1939 roku” – nowa wystawa w Muzeum Drukarstwa

Wystawa

10 października 2019 – 25 kwietnia 2020

Wystawa daje szansę poznania oferty warszawskich księgarń z 1939 roku. Zobaczycie na niej wydawnictwa z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku pogrupowane według działów tematycznych, tj. książki dla dzieci i młodzieży, wydawnictwa popularnonaukowe oraz publicystyczne, literaturę i poezje polską, a także encyklopedie, słowniki i albumy oraz akcydensy z kręgu zainteresowań muzyką.

Miłośników polskiej ilustracji książkowej zainteresuje pokaz plansz z dziełami autorstwa Władysława Skoczylasa, Zofii Stryjeńskiej, Antoniego Gawińskiego, Apoloniusza Kędzierskiego.

Wystawę uzupełniają klisze drukarskie sygnetów najpoważniejszych wydawców w dwudziestoleciu międzywojennym między innymi: Jakuba Mortkowicza, Michała Arcta, Księgarni Wojskowej, Trzaski, Everta i Michalskiego. Są one szczególnie cenne, gdyż po 1945 roku w niewielkim wymiarze, tylko przez kilka lat wydawnictwa te mogły zachować swoją tożsamość wydawniczą.

Ekspozycja Okno wystawowe księgarni warszawskiej w 1939 roku przygotowana jest z wybranych pozycji Księgozbioru Muzeum Drukarstwa.

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące. Wykłady i warsztaty przybliżą uczestnikom ciekawostki związane z typografią, introligatorstwem i architekturą książki.

Gdzie: Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25, Warszawa

Wydarzenia towarzyszące wystawie.

Typografia – co to jest?

19 października (sobota), godz. 12.00-16.00

Wykład i warsztat poprowadzi mistrz zecerski – Andrzej Zaborowski. Pod jego kierunkiem będzie możliwość samodzielnego wykonania składu zecerskiego.

Architektura książki

26 października (sobota), godz. 12.00-16.00

Wykład i warsztat poprowadzi Andrzej Tomaszewski – typograf i redaktor, projektant książek i czasopism, laureat książek i wyróżnień w konkursach edytorskich.

Introligatorstwo warszawskie XX wieku

16 listopada (sobota), godz. 12.00-16.00

Wykład poprowadzi dr Elżbieta Pokorzyńska, która posiada również tytuł mistrza introligatorskiego. Adiunkt w Katedrze Informacji Naukowej i Bibliologii uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Szycie książki

14 grudnia (sobota), godz. 12.00-16.00

Warsztaty poprowadzi Barbara Rogalska. W czasie warsztatu przygotujemy stronice mini książeczki i okładki do niej, wraz ze zdobienia i własnoręcznym zszyciem.

Nuty od „A do Z”

30 listopada (sobota), godz. 12.00-16.00

Wykład: Łukasz Sobierajski. Prezentacja nut – odlewów oraz przyrządów do wykonywania (sztychowania) nut z pracowni Stanisława Rynczaka z ul. Stalowej, a także akcydensów m.in. śpiewników domowych, w tym egzemplarz „Halki” Stanisława Moniuszki.