25.08.2020 / Aktualności, Muzeum Woli

„Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku”. Nowa wystawa w Muzeum Woli

Czarny Kot, Warsaw Spire, PDT i nieistniejące już Kino W-Z, w którym mieścił się kultowy klub „Fugazi” – to wszystko już od 10 września zobaczymy na wystawie „Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku” w Muzeum Woli. Wystawa przybliży symbole współczesnej zabudowy dzielnicy. Pokaże, jak zmienił się jej krajobraz na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Od wolnej amerykanki do nowoczesnych biurowców

Wola jak w soczewce skupia zjawiska przemian w krajobrazie, które nastąpiły po 1989 r., nie tylko w Warszawie, ale w wielu polskich miastach. Na wystawie „Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku” będzie można zobaczyć, jakie piętno na wolskiej zabudowie odcisnęła „wolna amerykanka” lat 90., której symbolem stał się niesławny hotel Czarny Kot, jak zmieniał się charakter dzielnicy i jak wolski przemysł ustąpił miejsca drapaczom chmur tworzącym warszawskie „city”. Wystawa przyjrzy się także procesom rewitalizacji, budownictwu mieszkaniowemu i nowym realizacjom.

Przestrzeń publiczna

Wystawa pokazuje współczesny wolski krajobraz nie tylko z perspektywy jego twórców czy inicjatorów: architektów, urbanistów, inwestorów, władz dzielnicy, ale pozwala spojrzeć na ulice Woli oczami jej mieszkańców. Będzie ona punktem wyjścia do rozmowy o wpływie zmian w tkance miejskiej na życie społeczne.

Wydarzenia towarzyszące to przede wszystkim cykl debat z udziałem działaczy społecznych, architektów, urbanistów i inwestorów o przyszłości Woli i roli dziedzictwa w procesach modernizacyjnych. W programie znalazły się także oprowadzania, wykłady i spacery po dzielnicy.

Od wielu lat obserwuję procesy, jakie zachodzą w przestrzeni Warszawy, w tym szczególności Woli – jako mieszkanka tej dzielnicy i działaczka społeczna, a także animatorka kultury i historyczka sztuki. Chciałabym, aby ta ekspozycja pozwoliła nam zastanowić się, jakiej przestrzeni dla Woli chcemy, jak ma wyglądać ta dzielnica za 10, 20 czy 50 lat i jaką rolę może pełnić dziedzictwo – mówi kuratorka wystawy Patrycja Jastrzębska.

Wystawa potrwa od 10 września do 21 marca w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy przy ul. Srebrnej 12.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Loga: Partnerzy wystawy Tu było tu stało, Masław. Patroni medialni: Skarpa warszawska, noizz, Polityka, Architektura, wyborcza.pl warszawa, tok fm.

KOLOFON

Urszula Drabińska

program towarzyszący wystawie
Konrad Schiller, Magdalena Staroszczyk, Katarzyna Żukowska