12.04.2022 / Aktualności, Wydawnictwa

Spotkanie autorskie z Błażejem Brzostkiem

Pierwszy nakład książki „Wstecz. Historia Warszawy do początku” wyczerpał się bardzo szybko, dlatego też przez kilka miesięcy książka nie była dostępna. Na szczęście znów będzie w sprzedaży, a także można ją kupić w postaci e-booka.

Podczas spotkania autorskiego z Błażejem Brzostkiem będzie można zadać pytanie autorowi, kupić książkę w muzealnej księgarni i zdobyć autograf.

Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia (środa) o godzinie 18:00 w Bibliotece Muzeum Warszawy (wejście przez kamienice Rynek Starego Miasta 42).

Spotkanie poprowadzi dziennikarka – Anna Sańczuk.

Książka do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.
E-book do kupienia w sklepie.

Wstecz. Historia Warszawy do początku

Po niemal 50 latach od ostatniej przekrojowej publikacji dotyczącej historii Warszawy ukazała się „Wstecz. Historia Warszawy do początku”. Prof. Błażej Brzostek podważa niejeden ugruntowany obraz miasta, eksperymentuje z formą, proponując tytułowe spojrzenie Wstecz – od roku 2021 do średniowiecznych początków miasta.

Książka składa się z 65 rozdziałów opatrzonych datami, od 2021 do 1339. Na drodze od dziś „do początku”, Brzostek nie odmierza równo kroków. Wybiera swobodnie lata, przy których się zatrzymuje. Rozpoczyna od obrazu Warszawy z lat 20. XXI wieku, cofa się do transformacji lat 90. XX wieku, zanurza w PRL, okres wojny, niepodległości, potem zaboru, zagląda do czasów nowożytnych, aby na końcu dotrzeć do średniowiecznych początków miasta.

Ukazuje też losy zwykłych mieszkańców miasta, pozornie mało istotnych, a jednak tworzących mikrohistorie Warszawy. Subiektywny i zmienny rytm tej podróży sprawia, że zamiast kalendarium powstała opowieść bliższa biografii.

fot. Tomasz Kaczor

Wstecz do słuchania

Nie tylko książka!

Podcast historyczny, który pobudza wyobraźnię. Spróbuj wyobrazić sobie Warszawę sprzed 40 lat albo sprzed 200 lat. Czy umiałabyś lub umiałbyś się po niej poruszać i w niej żyć? Jak wyglądałaby Warszawa bez drzew? Co by się stało, gdyby telefony przestały działać?

Błażej Brzostek okrywa historię Warszawy poprzez opowieści o sprawach kompletnie zapomnianych lub nieznanych. Ile tak naprawdę wiemy o Warszawie? Posłuchaj!