23.09.2021 / Aktualności

Wręczenie nagrody Paris Prize for LGBTQI+ Rights za inicjatywę Atlas nienawiści

22 września, w Muzeum Warszawy, odbyło się wręczenie nagrody Paris Prize for LGBTQI+ Rights za inicjatywę Atlas Nienawiści.

Nagrodę dla osób tworzących Atlas – Jakuba Gawrona, Pauliny Pająk, Pawła Prenety i Kamila Maczugi – wręczyli wicemerowie Paryża: Jean-Luc Romero-Michel i Hermano Sanches Ruivo. W uroczystości wzięły również udział osoby z organizacji działających na rzecz osób LGBTQI+ oraz Karolina Zdrodowska – dyrektorka koordynatorka z warszawskiego Ratusza, odpowiedzialna m.in. za współpracę z organizacjami pozarządowymi.

mężczyzna w marynarce przemawia do mikrofonu, w ręku trzyma podkładkę z treścią, za nim mężczyzna w marynarce z serdecznym uśmiechem, w tle obrazy z widokami Warszawy w złotych ramach
Wicemerowie Paryża: Jean-Luc Romero-Michel i Hermano Sanches Ruivo. Fot. Marcin Sieczka

Atlas nienawiści to interaktywna mapa tworzona w oparciu o dane dotyczące jednostek samorządu terytorialnego, które przyjęły albo planują przyjąć tzw. „uchwały anty-LGBT” albo Samorządową Kartę Praw Rodziny. Mapa dostępna jest pod adresem https://atlasnienawisci.pl/.

Atlas powstał w 2019 r. jako oddolna inicjatywa. Służy monitorowaniu procesów przyjmowania „uchwał anty-LGBT” i SKPR jako działań dyskryminujących osoby LGBTQI+ i szerzących homofobiczne treści i zachowania. Jego opracowanie doprowadziło do upowszechnienia wiedzy o działaniach, które stoją w sprzeczności z zasadami niedyskryminacji i równego traktowania oraz do ograniczenia przyjmowania „uchwał anty-LGBT”.

Nagroda Paris Prize for LGBTQI+ Rights przyznawana jest od 2018 r. w Międzynarodowy Dzień Walki
z Homofobią, Transfobią i Bifobią (17 maja) przez mera Paryża.
Wyróżniane są organizacje, osoby i inicjatywy, działające na rzecz osób LGBTQI+ i ich praw zarówno we Francji, jak i innych krajach.

ręce robiące zdjęcie telefonem osobom przemawiającym, kciuk jednej ręki na przycisku robienia zdjęcia, druga dłoń zumuje obraz,
Fot. Marcin Sieczka