14.10.2021 / Aktualności, Wydawnictwa

Wstecz. Historia Warszawy do początku

Po niemal 50 latach od ostatniej przekrojowej książki o historii Warszawy ukazuje się Wstecz. Historia Warszawy do początku. Prof. Błażej Brzostek podważa niejeden ugruntowany obraz miasta, eksperymentuje z formą. Proponuje tytułowe spojrzenie Wstecz – od roku 2021 do średniowiecznych początków miasta.

Książka ukaże się 10.11.2021. Przedsprzedaż rusza 18.10 w internetowej księgarni Muzeum Warszawy.

Licząca niemal 800 stron książka składa się z 65 rozdziałów opatrzonych datami, od 2021 do 1339. Na drodze od dziś „do początku”, Brzostek nie odmierza równo kroków. Wybiera swobodnie lata, przy których się zatrzymuje. Autor rozpoczyna od obrazu Warszawy z lat 20. XXI wieku, cofa się do transformacji lat 90. XX wieku, zanurza w PRL, okres wojny, niepodległości, potem zaboru. Zagląda do czasów nowożytnych, aby na końcu dotrzeć do średniowiecznych początków miasta.

Co znajdziesz w książce?

Wielowątkową i pełną dygresji opowieść, na którą składają się sugestywne obrazy miejsc i życia mieszkańców, na przykład:

• Ulica Marszałkowska w 1945 roku,
  • Widok z kopuły kościoła ewangelickiego z 1857 roku,
  • Miasto z perspektywy pierwszego lotu balonem w 1789 roku,
  • Gabinet Edwarda Gierka,
  • Podwórka dziewiętnastowiecznych kamienic,
  • Sklepione izby kupców na Rynku Starego Miasta.

Autor oddaje głos różnym bohaterom i bohaterkom. Pozwala spojrzeć na miasto oczami przybyszów z zagranicy. Sięga do reportaży, tekstów prasowych, pamiętników i wspomnień, np. Marii Dąbrowskiej, Zdzisława Beksińskiego, Agnieszki Osieckiej czy Leopolda Tyrmanda.

Błażej Brzostek – historyk, badacz historii społecznej i dziejów miast. Wydał między innymi książki o życiu robotników warszawskich w latach stalinizmu („Robotnicy Warszawy. Konflikty codzienne”, 2002), o przestrzeni publicznej stolicy w epoce Gomułki („Za progiem”, 2008), o jadaniu w PRL („PRL na widelcu”, 2010), o paralelnej historii Bukaresztu i Warszawy („Paryże Innej Europy”, 2015). Mieszka na Żoliborzu, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim i w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.