sob., 09.10.2021

Spacer
Muzeum Warszawy

Biegaj i zwiedzaj: Powiśle i Mariensztat

Zapraszamy na bieg po fascynującym i stale zmieniającym się Powiślu.

Co nas czeka?

• Ruszymy na poszukiwanie syren warszawskich. Niektóre syreny nie zmieniają miejsca pobytu, trwają od lat na swoich stanowiskach. Inne przemieszczały się w obrębie miasta – prześledzimy ich trasy.
  • Poszukamy zieleni na Powiślu – zarówno w parkach, jak i na dachach. Przy okazji porozmawiamy o wspaniałych architektkach krajobrazu Alinie Scholtz i Irenie Bajerskiej. Obejrzymy dzieła Barbary Zbrożyny, Zofii Czarnockiej-Kowalskiej, Barbary Brukalskiej, Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej.
  • Budynki związane z edukacją (Zespół Państwowych Szkół Żeńskich, Wydział Architektury Wnętrz i Wydział Wzornictwa ASP, Dom Akademiczek, BUW) zainspirują do rozmowy o dostępie kobiet do edukacji w ciągu lat. Odnajdziemy upamiętnienia Janiny Porazińskiej, Elizy Orzeszkowej, Anki Kowalskiej, Haliny Mikołajskiej i Beaty Obertyńskiej.
  • Odkryjemy, kiedy i dlaczego powstały rzeźby: Przekupka i Dziewczyna z gołębiem.

Informacje praktyczne:

Start i meta: Skwer ks. Jana Twardowskiego, róg Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, pod pomnikiem Bolesława Prusa

Wariant amatorski: sobota, 9 października, godz. 9.00, dystans ok. 5 km

Wariant zaawansowany: niedziela, 10 października, godz. 9.00, dystans ok. 10 km