fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 20.02.2024
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp wolny

Czas warszawski | Seminarium Warszawskie

Czas warszawski | Seminarium Warszawskie

Warszawa to nie tylko miejsce, ale również czas – pory roku (m.in. słynna wiosna warszawska), daty (m.in. 1313, 1791, 1944), godziny (m.in. 11:15, 17:00), czasowniki (m.in. znamienny warszawski czasownik „śpieszyć się”)… Niekiedy czasowość warszawską wiążemy z dostępnością lub niedostępnością pewnych lokalizacji (zwłaszcza w godzinach szczytu lub w okresach remontu ulic czy placów), nierzadko utyskujemy na lekko traktowaną punktualność stołeczną, często zastanawiamy się nad kategorią czasowości, stojąc na przystanku komunikacji publicznej lub tkwiąc w długim „ogonku” w sklepie bądź przychodni.

Ale nasze najbliższe Seminarium Warszawskie pragniemy poświęcić przede wszystkim (acz nie tylko) zegarom, czasomierzom, chronometrom obecnym w miejskiej przestrzeni publicznej – na czele z zegarem na wieży Zamku Królewskiego. Chcemy się przyjrzeć fachowi zegarmistrzowskiemu i znanym firmom warszawskim w tej branży, jak również rozpoznać mechanizmy pozwalające zegarom ułatwiać nam życie i porządkować nam jego czas.

Wezmą udział:

dr hab. inż. Sergiusz Łuczak, prof. PW – dwukrotny Mistrz Polski w modelarstwie samochodowym. Na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera (na specjalności Konstrukcja Urządzeń Precyzyjnych) oraz stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego (w ramach nauk technicznych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn). Od 2004 r. jest zatrudniony na Wydziale Mechatroniki PW – w Zakładzie Konstrukcji Urządzeń Precyzyjnych w Instytucie Mikromechaniki i Fotoniki, od 2018 r. na stanowisku profesora uczelni. Przedmiotem jego zainteresowań jest mechatronika, mechanika precyzyjna, w tym technika zegarowa oraz mikrosystemy. Jest autorem ponad 50 publikacji naukowych, 4 patentów i 8 zgłoszeń patentowych. Był kilkukrotnie nagradzany za działalność naukową i dydaktyczną przez Polską Akademię Nauk, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, którego jest aktywnym członkiem. Za pośrednictwem serwisu YouTube ( https://www.youtube.com/@Jaszobam ) propaguje wiedzę o technice zegarowej.

mgr inż. Władysław Meller – jego zainteresowanie zegarkami i zegarmistrzostwem zrodziło się jeszcze w czasach dziecięcych, gdy będąc uczniem całe popołudnia spędzał w zakładzie zegarmistrzowskim pod okiem swojego ojca Antoniego Władysława Mellera. W dalszym etapie nauki – zwieńczonym tytułem magistra inżyniera mechanika na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej (dziś Wydział Mechatroniki) Politechniki Warszawskiej, na specjalności Konstrukcja Przyrządów Precyzyjnych – zdobywał teoretyczną wiedzę zawodową. Kolejnym etapem była regularna praca zegarmistrza, współprowadzenie sklepu z zegarkami oraz przedstawicielstwa handlowego dla szwajcarskich producentów. Współtwórca Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, organizator branżowych przedsięwzięć i autor wielu publikacji o tematyce zegarowej, w tym także w zakresie techniki. Autor książki Przystanek: zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia, w której zebrane są szczegółowe informacje na temat historii produkcji zegarków w ZMP Błonie. Biegły sądowy w zakresie zegarków i zegarmistrzostwa.

Monika Siwińska – historyczka sztuki, kuratorka Muzeum Warszawy zajmująca się kolekcją rzemiosła artystycznego Muzeum Warszawy, kuratorka Gabinetu Sreber i Platerów Warszawskich oraz współkuratorka Gabinetu Suwenirów oraz Gabinetu Zegarów Warszawskich w ramach wystawy głównej Rzeczy warszawskie w Muzeum Warszawy. Autorka i współautorka wystaw m.in. Manifestacje i Owacje – propaganda w PRL (w Muzeum Mazowieckim w Płocku), Ikony ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w PłockuSpółdzielnia ORNO. Biżuteria (w Muzeum Warszawy), Julia Keilowa. Projektantka (w Muzeum Warszawy – otwarcie wystawy: 21 marca 2024 r.). Autorka i współautorka publikacji z zakresu rzemiosła artystycznego i historii wychowania, m.in. Secesja, przewodnik po ekspozycji Muzeum Mazowieckiego w PłockuEdukacja domowa dziewcząt 1864–1914Fabryka Wyrobów Srebrnych Karola Filipa Malcza na tle kolekcji sreber Muzeum WarszawyJulia Keilowa. Projektantka art deco (premiera książki 24 kwietnia 2024 r.).

Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński

Miejsce spotkania: Biblioteka Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42, I piętro – wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.

Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.