fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

wt., 07.11.2023
18:30–20:30

Wykład
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW
wstęp wolny

Czy warszawskie upamiętnienia upamiętniają? | Seminarium warszawskie

Czy warszawskie upamiętnienia upamiętniają? | Seminarium warszawskie

Warszawa jest zarówno miejscem naszej teraźniejszości i przyszłości, jak i miejscem pamięci. Owa pamięć jest pieczętowana pomnikami, muralami, nazwami, wydarzeniami, książkami… Pamiętamy na różne sposoby i uzewnętrzniamy pamięć na różne sposoby. Ale czy upamiętniamy dla przywołanych bohaterów, dla potomnych czy może raczej dla siebie? Upamiętniamy lokalnie i centralnie, skromnie i wyzywająco, prywatnie i publicznie, różnie. Czy jednak otaczająca nas przestrzeń nie jest upamiętnieniami przeładowana? A może przeciwnie – jest pusta?

To niektóre z wątków rysujących dyskusję na kolejnym seminarium warszawskim, poświęconym warszawskim upamiętnieniom.

Seminarzystka i seminarzyści:

Aleksandra Sołtan-Lipska – historyczka, kieruje Działem Badań nad Warszawą i Zbiorami w Muzeum Warszawy. Autorka i redaktorka opracowań dot. dziejów Warszawy i Mazowsza. Specjalizuje się w historii Warszawy XIX w. oraz warszawskiego rzemiosła artystycznego ze szczególnym uwzględnieniem brązownictwa, grawerstwa i medalierstwa. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje również wokół zagadnień szkolnictwa, oświaty i związków uniwersyteckich Warszawy i Mazowsza z Akademią Krakowską i zagranicznymi uniwersytetami w XVI–XVII w.

Członkini zespołu Wystawy Głównej w Muzeum Warszawy. Kuratorka będących jej częścią Gabinetu medali, Gabinetu miniatur pomników warszawskich, Gabinetu brązów warszawskich oraz Gabinetu galanterii patriotycznej. Kuratorka wystaw o tematyce warszawskiej, m.in. stałej i czasowej wystawy w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli (2022).

Zastępczyni redaktora półrocznika „Kronika Warszawy”, członkini kilku stowarzyszeń warszawskich, w tym miejskiego Zespołu ds. pomników i upamiętnień i innych stowarzyszeń.

Michał Krasucki – historyk sztuki, varsavianista. Od 2015 r. pracuje w Urzędzie m.st. Warszawy, najpierw jak zastępca, a od 2016 r. jako Stołeczny Konserwator Zabytków. W ramach pracy zawodowej pełni szereg funkcji związanych z warszawskim dziedzictwem, m.in. przewodniczy obradom Zespołu ds. Warszawskich Pracowni Historycznych i Zespołu ds. Pomników i Upamiętnień. Od 2021 r. pełnomocnik prezydenta miasta ds. UNESCO. W ostatnich latach koordynator regionalny Sekretariatu OWHC (Organizacja Miast UNESCO) na Europę Środkowo-Wschodnią. Inicjator licznych przedsięwzięć związanych z popularyzacją oraz ochroną warszawskich zabytków (np. Festiwal Otwarte Mieszkania, interwencje w sprawie inwestycji dotyczących zabytków), swego czasu prezes oddziału warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, dawny pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, autor licznych publikacji z zakresu historii architektury XIX i XX w. i dziedzictwa architektonicznego Warszawy z tego okresu, m.in. takich jak „Warszawskie dziedzictwo postindustrialne” czy „ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza”.

prof. dr hab. Marcin Kula – historyk (magisterium 1965), a z wykształcenia i chęci widzenia świata również socjolog (magisterium 1967). Od 2019 r. członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Do przejścia na emeryturę był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, ale w różnych okresach bądź równolegle pracował też w innych instytucjach – Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, Akademii Leona Koźmińskiego i Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Badawczo zajmował się historią Ameryki Łacińskiej, najnowszą historią Polski, migracjami i mniejszościami narodowymi, także socjologią historyczną. Przyglądając się roli myślenia o historii w społeczeństwach oraz na podstawie własnego doświadczenia zawodowego, nie akceptuje „polityki historycznej”. Wolałby minimalizować udział polityków i urzędników w kształtowaniu wizji dziejów. Chce szerokich dyskusji publicznych o historii, ale bez traktowania jej przez kogokolwiek – zwłaszcza przez rządzących – instrumentalnie, jako oręża czy narzędzia dowartościowania własnej grupy.

Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński

Miejsce spotkania: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 30, I piętro, sala 111

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.

Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.