wt., 22.06.2021

Wstęp bezpłatny

Dzielnica zwierząt – gotowy projekt czy utopia? | ONLINE

Dzielnica zwierząt – gotowy projekt czy utopia?  | ONLINE

A gdyby tak warszawskie ZOO stało się dzielnicą zwierząt – otwartą przestrzenią wspólnego ekosystemu współżycia zwierząt i ludzi? Zapraszamy na dyskusję wokół projektu Dzielnica zwierząt na miejscu obecnego ZOO grupy Centrala.

Przyjrzymy się między innymi nowej moralności wspólnoty międzygatunkowej Warszawy. Wraz z Małgorzatą Kuciewicz i Simone de Iacobis z grupy Centrala, autorami projektu Dzielnica zwierząt, oraz Sebastianem Szymańskim, filozofem zajmującym się problematyką relacji zwierząt i ludzi, zastanowimy się, jaka jest przyszłość naszego międzygatunkowego zamieszkiwania Warszawy.

Nowa moralność w tym kontekście to jedno z naszych największych obecnych stołecznych wyzwań. Jaka powinna być nowa stołeczna moralność międzygatunkowa? Pytanie to nabiera na znaczeniu m.in. w związku z kryzysem klimatycznym i wymieraniem różnych stołecznych gatunków. Jak mamy mieszkać razem w Warszawie w najbliższej i dalszej przyszłości? Jakie modele współżycia powinniśmy rozwijać? Czym kryzys grozi naszej wspólnocie? I jak zapobiegać jego skutkom, by zadbać o przyszłość wszystkich gatunków warszawiaków?

Goście:
Grupa Centrala: Simone de Iacobis i Małgorzata Kuciewicz – Centrala to warszawskie studio
architektoniczno-badawcze realizujące program reinterpretacji i interwencji dążących do odnowy języka architektury. Dziś tworzy je Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis. Na bazie własnych badań duet tworzy narracje zmieniające wyobrażenia o przestrzeni i projekty budowlane oraz artystyczne i prowadzi liczne spacery, wykłady i warsztaty. Projekt „Amplifikacja natury” kuratorki Anny Ptak i Centrali prezentowany był w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia 2018. Centrala rozwija ten temat, tworząc obecnie pogłębione projekty poświęcone relacji architektury i przyrody. www.centrala.net.pl
Sebastian Szymański – filozof, antropolog zajmujący się problematyką relacji między ludźmi i zwierzętami, obecnie związany z /wydziałem Antropozoologii Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego
Prowadzenie Marta Żakowska – Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta

Udział w debacie jest bezpłatny. Odbędzie się online na profilu Facebook Muzeum Warszawy.

Sprawdź inne debaty towarzyszące wystawie czasowej

Więcej o wystawie Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji