Jeszcze więcej

Konferencja
Muzeum Warszawy
Obowiązują zapisy

Konferencja metodyczna „Edukacja varsavianistyczna w szkole”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka i Muzeum Warszawy zapraszają nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na konferencję metodyczną Edukacja varsavianistyczna w szkole, która odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia 2018 roku.

Edukacja varsavianistyczna w szkole
23-24 kwietnia 2018 roku

SESJE: 23 kwietnia 2018 r., w godz. 10.00–14.00, MIEJSCE: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie, ul. Gocławska 4

WARSZTATY: 24 kwietnia 2018 r., w godz. 14.00–16.30:

Grupa I: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 48
Grupa II: Centrum Interpretacji Zabytku, ul. Brzozowa 11/13
Grupa III: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

>>>SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PONIŻEJ

Zarówno na sesje, jak i warsztaty obowiązuje rejestracja: tel. 501 379 703 w godz. 8.00-15.00 albo wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl  (prosimy o podanie: imienia i nazwiska, nazwa i adres placówki, w której zatrudniony jest nauczyciel, nr telefonu kontaktowego).

• 23 kwietnia 2018 •

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie ul. Gocławska 4, (sala konferencyjna, II p.)

Rejestracja uczestników: 9.30-10.00

Sesja I: 10.00–11.30

Od Kursów Wiedzy o Warszawie do Varsavianistycznej Szkoły Renata Marut, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

Szkoła i rzemieślnicy – Joanna Jasiewicz, Szkoła Podstawowa nr 373 im. gen. Piotra Szembeka

Co młodzież widzi w mieście? Kilka słów o konkursie „Warszawa – moje miasto” – Halina Polak, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej

Projekt edukacyjny „Warszawskie COOLtury” – Karolina Czerwińska, Fundacja Polskie Forum Migracyjne

Ukryte miasto, czyli spacerowanie i nauczanie – Franciszek Płóciennik, Fundacja Dialogu Kultur i Religii

Przerwa 11.30–12.00

Sesja II: 12.00–13.30

Film jako narzędzie edukacji o mieście – Paulina Haratyk, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

„Banany z cukru pudru” – międzypokoleniowe odkrywanie historii – Katarzyna Szczepaniak, Oficyna Wydawnicza Oryginały

Program Szkół Stowarzyszonych UNESCO – Małgorzata Herbich, Polski Komitet ds. UNESCO

Muzeum jako przestrzeń działania – Anna Wigura, Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy

Varsaviana w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie oraz Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA – Lilla Kołodziejczyk, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka

• 24 kwietnia 2018 •

godz. 14:00–16:30

Grupa I
(tylko dla nauczycieli LO, gimnazjów i klas VII-VIII SP)

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 48

Liczba miejsc: 25

Podczas spotkania odbywającego się w siedzibie głównej Muzeum Warszawy zaprezentujemy Państwu wystawę stałą „Rzeczy warszawskie”. W trakcje aktywnego zwiedzania będą mieli Państwo możliwość przetestowania pomocy edukacyjnych oraz wykonania ćwiczeń realizowanych podczas lekcji muzealnych. W drugiej części spotkania, będziemy mogli podyskutować i wymienić się opiniami na temat wykorzystania ekspozycji do realizowania treści programowych dla klas 7-8 SP oraz LO. Najważniejsza jest dla nas wzajemna inspiracja.

Program:

14.00 – 15.30   Powitanie uczestników, aktywne zwiedzanie ekspozycji.

15.30 – 16.30   Wymiana refleksji, podsumowanie, poczęstunek.

Zapisy: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl, tel. 501-379-703

Koordynacja: Teresa Łempicka, teresa.lempicka@muzeumwarszawy.pl, tel. 665 645 603

Grupa II

Centrum Interpretacji Zabytku, ul. Brzozowa 11/13

Liczba miejsc: 25

Podczas spotkania odbywającego się w Centrum Interpretacji Zabytku w sposób angażujący uczestników zaprezentujemy ekspozycję stałą dotyczącą historii Starego Miasta, która przypomina przede wszystkim o XX-wiecznych zniszczeniach i odbudowie Starówki oraz o jej wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, uwzględniając przy tym działania i pomoce edukacyjne wykorzystywane przez nas w jej przestrzeni. Część warsztatowa stanie się okazją do opracowania zadań pozwalających nauczycielom różnych przedmiotów i różnych poziomów edukacyjnych na samodzielne poprowadzenie zajęć dotyczących dziedzictwa Starego Miasta w Warszawie u nas na ekspozycji i u siebie w szkole.

Program:

14:00    Rozpoczęcie spotkania w CIZ i wprowadzenie do tematyki przy kawie, po którym nastąpi aktywne zwiedzanie ekspozycji i część warsztatowa.

16:30    Przewidywana godzina zakończenia spotkania.

Koordynacja: Sylwia Kot, sylwia.kot@muzeumwarszawy.pl, tel. 22 277 44 96

Grupa III

Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

Liczba miejsc: 25

Muzeum Warszawskiej Pragi prezentuje historię prawobrzeżnej Warszawy, ale również koncentruje się na współczesnym mieście i problemach jego mieszkańców. Wystawa stała oraz bieżąca działalność muzeum mają duży potencjał dydaktyczny. Uwagę nauczycieli przykuwają przede wszystkim zbiory Archiwum Historii Mówionej, współpraca z praskimi rzemieślnikami, zaangażowanie w proces rewitalizacji dzielnicy oraz projekt badawczy Prawobrzeżni poświęcony wybitnym postaciom zasłużonym dla Pragi. W trakcie warsztatów chcemy określić działania, w których muzeum oraz nauczyciele mogą wzajemnie się wspierać.

14:00 – 14:30    Rejestracja uczestników, poczęstunek

14:30 – 15:30    Aktywne zwiedzanie ekspozycji

15:30 – 16:30    Warsztaty

Koordynacja: Anna Wigura, anna.wigura@muzeumwarszawy.pl, tel. 22 518 34 19

Zarezerwuj Zarezerwuj

Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.