fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 05.12.2023
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp wolny

Kto, skąd, dokąd, z kim, gdzie i kiedy? Demografia Warszawy | Seminarium warszawskie

Kto, skąd, dokąd, z kim, gdzie i kiedy? Demografia Warszawy | Seminarium warszawskie

Bohaterkami i bohaterami seminaryjnej rozmowy będą tym razem mieszkańcy Warszawy. Zastanowimy się m.in. nad cechami demograficznymi społeczności warszawskiej:

  • czy jest to ludność bardziej napływowa czy zasiedziała? skąd przyszli i dokąd poszli warszawiacy?
  • czy stolica staje się miastem imigrantów?
  • czy społeczeństwo Warszawy starzeje się i czy istnieje jakakolwiek polityka senioralna?
  • wreszcie – kiedy niewarszawianka/niewarszawiak staje się warszawianką/warszawiakiem?

Seminarzystka i seminarzyści

dr hab. Paweł Kubicki, prof. SGH, socjolog i ekonomista, specjalizuje się w projektowaniu i realizacji badań społecznych, zarówno o charakterze jakościowym, jak i ilościowym. Autor publikacji poświęconych między innymi problematyce niepełnosprawności, wykluczenia społecznego czy rynku pracy. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnościami.

dr hab. Magdalena Łukasiuk, socjolożka, wykłada w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz socjologii ukończyła tez studia z filologii polskiej i podyplomowe studia ekonomiczne. Badawczo zajmuje się socjologią migracji, w poprzedniej kadencji była członkinią Komitetu Badań nad Migracjami PAN, a także socjologią architektury i socjologią zamieszkiwania. Kierowniczka Ośrodka Socjologii Zamieszkiwania, wicekierowniczka Studiów Miejskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Tomasz Zegar, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG). Koordynował projekt badawczy „Trendy rozwojowe Mazowsza” w Mazowieckim Biurze Planowania Regionalnego w Warszawie. Aktywnie uczestniczył w procesie tworzenia krajowego systemu obserwatoriów monitorujących zmiany społeczne i gospodarcze kraju. Współautor wielu publikacji o rewitalizacji, sektorze kreatywnym i obszarze metropolitalnym Warszawy. Przewodniczący warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Statystycznego.

Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński

Miejsce spotkania: Biblioteka Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42, 1 piętro.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.

Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.