niedz., 19.01.2020

Muzeum Warszawy

Miasto – jak to działa? Warsztaty (dla młodzieży: 13-15 lat)

Czy miasto to maszyna do życia? Wielki organizm? Z czego się składa i jak funkcjonuje? Cykl zajęć varsavianistycznych pozwoli odkryć te nie zawsze oczywiste perspektywy.

Na warsztatach przyjrzymy się Warszawie od początku jej istnienia. Zobaczymy proces zmian przestrzeni miasta. Podyskutujemy o udogodnieniach, które dziś uznaje się za oczywiste i porównamy współczesne obowiązki miasta wobec mieszkańców z sytuacją z przeszłości.

W poznawaniu miasta pomogą nam muzealne gabinety, które zamienią się w krainy pełne zagadek i niespodzianek. Obiekty muzealne posłużą jako źródło inspiracji do własnej twórczości.

DLA KOGO: młodzież 13–15 lat
CZAS TRWANIA: 75-90 min.
WSTĘP: 10 zł dziecko (dorosły opiekun: wstęp wolny), kup w kasie i online
MIEJSCE SPOTKANIA: przy kasach w kamienicy nr. 42
TERMINY: trzecia niedziela miesiąca

Zakładamy miasto nad Wisłą!

19 stycznia, godziny 10.00, 14.00, grupa: 13-15 lat

Na warsztat bierzemy Starą Warszawę. Zaczniemy od początków jej istnienia – czy została założona „na surowym korzeniu”? Co to w ogóle znaczy? I dlaczego akurat w tym, a nie innym miejscu? Czy Warszawa naprawdę była taka mała?

W trakcie zajęć znajdziemy odpowiedzi na te oraz inne pytania. Dowiemy się, jak powstawały pierwsze miasta. Poprzez dyskusję i zabawę odkryjemy, z jakich części składało się miasto w średniowieczu. Muzealne eksponaty pomogą nam w zrozumieniu, dlaczego Wisła miała tak wielkie znaczenie dla rozwoju Warszawy.