fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pt., 07.10.2022
18:00–20:00

Spotkanie
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Noc Księgarń w Muzeum Warszawy: Paradoksy Warszawy w obiektywie Konrada Brandla

Noc Księgarń w Muzeum Warszawy: Paradoksy Warszawy w obiektywie Konrada Brandla

Dlaczego niełatwo było uchwycić społeczność Warszawy końca XIX wieku w jednym kadrze?

O książce „Konrad Brandel. Fotorewolwer” i Warszawie w obiektywie wybitnego fotografa rozmawiają Piotr Kubkowski i Błażej Brzostek. Spotkanie odbędzie się w Księgarni Muzeum Warszawy.

Książka powstała wg koncepcji Moniki Michałowicz i Karoliny Puchały-Rojek, pod redakcją Moniki Michałowicz, zawiera eseje Moniki Michałowicz i Piotra Kubkowskiego. Książkę kupisz online w sklepie Muzeum Warszawy oraz na miejscu w Muzeum Warszawy.

Podczas Nocy Księgarń książka „Konrad Brandel. Fotorewolwer” w promocyjnej cenie 70 zł, pozostałe wydawnictwa Muzeum Warszawy taniej o 15%!

Fotorewolwer, aparat Konrada Brandla (1838–1920), w rękach swojego konstruktora okazał się narzędziem doskonałym do pochwycenia realiów i atmosfery nowoczesnego miasta, Warszawy końca XIX stulecia. Momentalne zdjęcia Brandla wyznaczają początek fotografii znanej nam wszystkim. Nie profesjonalnej, upozowanej i wyretuszowanej, ale zwyczajnej, utrwalającej nie tylko zdarzenia doniosłe, ale także powszednie, często przypadkowe. Pokazują ludzi zajętych codziennością, często nieświadomych, że ktoś im się przygląda.

Brzeg Wisły, Bielany, lata 90. XIX w., fot. Konrad Brandel, Muzeum Warszawy

Zdjęcia Brandla nazwać można fotografią uliczną z końca XIX wieku. Tematem są uchwycone na gorąco sceny z życia miejskiego i niepozowanie postaci w przestrzeni publicznej. Patrząc na nie można przenieść się na warszawskie trotuary, brukowane ulice i Pole Mokotowskie 130 lat temu. Podejrzeć spacerowiczów w Łazienkach Królewskich i Ogrodzie Saskim, kibiców wyścigów konnych i uczestników regat na Wiśle.

Krakowskie Przedmieście, przed 1897 r., fot. Konrad Brandel, Muzeum Warszawy

Fotografii XIX-wiecznej rzadko poświęcane są osobne publikacje, a Fotorewolwer to książka wyjątkowa także dzięki nowoczesnemu projektowi Martyny Wyrzykowskiej. Modernistyczne fonty i dużo wolnej przestrzeni pozwalają dostrzec nie tylko sceny ujęte na zdjęciach, ale także same fotografie. To 130-letnie przedmioty – odbitki na papierze kolodionowym wykonane metodą stykową ze szklanych negatywów. Naklejone na karton – z nierównymi brzegami, bez wyretuszowanych uszkodzeń. Różnorodne w kolorystyce, niektóre z utrwalonymi odciskami palca, zapewne samego Brandla. Ograniczone do minimum zabiegi konserwatorskie i edytorskie podkreślają unikalność efektów pracy fotorewolweru i jego operatora, Konrada Brandla.

Współorganizatorem wydarzenia jest Noc Księgarń.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.