fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 21.10.2018
12:00–13:00

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
w cenie biletu

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Odzyskana stołeczność”

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Odzyskana stołeczność”

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915-1918”.

• Spotykamy się w samo południe przy kasach muzeum w kamienicy numer 42.

• Wstęp w ramach biletu na wystawę czasową (7/10zł) – dostępne na miejscu lub on-line: https://bit.ly/2Itee8y

 

 

 

Lata I wojny światowej (1914-1915) to dla Warszawy czas zmian, które zaowocowały po odzyskaniu niepodległości. Nie tylko dramatyczne wydarzenia wojenne, lecz także przemiany polityczne, administracyjne i społeczne całkowicie zmieniły życie Warszawy. Na początku wojny była miastem gubernialnym wielkiego imperium rosyjskiego, na końcu – stolicą niepodległego, odrodzonego państwa polskiego. Stało się to dzięki ogromnemu społecznemu zaangażowaniu mieszkańców pochodzących z różnych środowisk, o różnych poglądach i często odmiennym wyobrażeniu o politycznej przyszłości państwa. W 1918 roku Warszawa jako stolica miała przygotowane struktury administracyjne, kilkanaście tysięcy wyszkolonych urzędników i powiększone terytorium.

Na wystawie „Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918” prezentujemy eksponaty z własnych zbiorów, wzbogacone o obiekty wypożyczone z warszawskich muzeów. Obejrzeć można m.in., duży wybór fotografii Stanisława Nofok-Sowińskiego i Henryka Poddębskiego, kolekcję zdjęć autorów niemieckich z Komisji Krajoznawczej a także plany zmieniającej się Warszawy, prace artystów warszawskich m.in. Józefa Rapackiego, Feliksa Jabłczyńskiego oraz galanterię patriotyczną związaną z działalnością licznych stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Kuratorki wystawy:

Barbara Hensel-Moszczyńska, absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, starsza kustoszka, pracownica Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy, koncentruje swe zainteresowania badawcze wokół problematyki dotyczącej kultury materialnej i warszawskiej biografistyki. Odznaczona srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Anna Topolska, absolwentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, starszy kustosz Działu Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy. Zajmuje się historią Warszawy XIX i XX wieku, w szczególności zbiorami fotograficznymi. Autorka i współautorka wielu wystaw, artykułów i publikacji o tematyce warszawskiej.

Współpraca kuratorska:

Piotr Głogowski, absolwent slawistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Varsavianistycznych w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Adiunkt w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy, specjalista ds. ikonografii warszawskiej.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.