niedz., 18.08.2019

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
wstęp z biletem na wystawę czasową

Ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Spółdzielnia ORNO. Biżuteria”

Zapraszamy na ostatnie oprowadzanie po wystawie „Spółdzielnia ORNO. Biżuteria”.

Spotkanie poprowadzi Monika Siwińska, kuratorka wystawy.

O wystawie

Biżuteria i wyroby artystyczne, pamiątki i zdjęcia, opakowania i ulotki reklamowe – „Spółdzielnia ORNO. Biżuteria” to wystawa monograficzna poświęcona znanej warszawskiej wytwórni metaloplastycznej, działającej w latach 1949–2003.
Ozdoby ze znakiem ORNO były łatwo rozpoznawalne i cieszyły się zasłużoną renomą. Spółdzielnia była także jedyną spośród wytwórni zrzeszonych w Cepelii (Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego), która od początku konsekwentnie realizowała wizję artysty-rzemieślnika, zarazem projektanta i twórcy wyrobu.
Wystawa jest przewodnikiem po specyficznym stylu ORNO i tłumaczy jego źródła. To także opowieść o duchu kooperatyzmu i wspólnoty, który panował w wytwórni. Ponad 1600 eksponatów składają się na barwny i wielowątkowy obraz historii spółdzielni. Wystawa jest pierwszą tak obszerną prezentacją dorobku ORNO, akcentującą jej znaczenie dla polskiej sztuki użytkowej II połowy XX wieku.