fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 13.10.2018
10:00–19:00

Warsztaty
Muzeum Warszawy
wstęp wolny

Rodzinne warsztaty w Muzeum Warszawy | Festiwal Przestrzeń Wolności

Rodzinne warsztaty w Muzeum Warszawy | Festiwal Przestrzeń Wolności

Zapraszamy do udziału w rodzinnych warsztatach, przygotowanych w ramach „Festiwalu Przestrzeń Wolności” i wystawy czasowej „Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918”!

W Lapidarium będziemy mieli okazję spróbować swoich sił w czasie:

  • warsztatów introligatorskich (wykonamy notes!)
  • warsztatów z sitodruku (ozdobimy torbę płócienną!)
  • warsztatów heliograwiury (wywołamy zdjęcia!)
  • warsztatów tworzenia medali (własne wzory!)
  • oraz gry miejskiej w dwóch wariantach – Przygoda na Starym Mieście i Odbudowa Starego Miasta (w godz. 10:00–16:00)

Zapraszamy w godzinach 10:00–19:00

Ponadto, zapraszamy rodziny do udziału w grze „Rzecz, pomysł, zabawa: Ślady niepodległości”, która pozwala odkrywać wystawę stałą i czasową. Start kolejnych drużyn – co godzinę!

 

 

WARSZTATY W LAPIDARIUM

Warsztaty introligatorskie
Podczas zajęć dowiemy się o kierunkowości papieru, jego rodzajach, nauczymy się podstawowej techniki szycia, cięcia wielu kart jednocześnie. Wykonamy własnoręcznie notes broszurowy, który zabierzemy ze sobą w formie pamiątki.

Warsztaty z sitodruku
Na zajęciach będziemy tłoczyć na torbie płóciennej różne wzory z motywami związanymi z tematyką wystawy.

Warsztaty heliograwiury
Warsztaty polegają na fotograficznym przenoszeniu obrazu na płytkę metalową i wytrawianiu jej za pomocą emulsji światłoczułej w ten sposób, aby miejsca najjaśniejsze stworzyły najpłytsze zagłębienia. Zdjęcia, których użyjemy, pochodzą zarówno ze zbiorów Muzeum Warszawy, jak i DSH, i ukazują wydarzenia związane z życiem codziennym stolicy w latach 1915–1918.

Warsztaty tworzenia medali
Wykonamy własny wzór medalu w gipsowym krążku. Najpierw przygotujemy ołówkiem wzór na krążku, następnie za pomocą różnych rodzajów dłutek będziemy go żłobić. Przygotowane krążki gipsowe mogą mieć różne rozmiary. Metalowe zawieszki umożliwią przymocowane ich do ubrania lub przewleczenie wstążki.

 

LAPIDARIUM – stoisko z wydawaniem plecaków
Zapraszamy do odkrywania fascynującej historii Starego Miasta w konwencji gry miejskiej. W godzinach 10.00–16.00 będzie można bezpłatnie pobrać przewodniki, mapę Starego Miasta oraz wypożyczyć plecak z gadżetami potrzebnymi do wykonania zadań.

W trakcie spaceru poznamy interesujące fakty z historii warszawskiej Starówki i rozwiążemy rozmaite zagadki. Zachęcamy rodziny z dziećmi, młodzież i dorosłych do wzięcia udziału w zabawie. Do dyspozycji są dwie trasy: Przygoda na Starym Mieście i Odbudowa Starego Miasta, które będzie można modyfikować w zależności od możliwości czasowych. Obie trasy dostępne są również w wersji angielskiej.

Przygoda na Starym Mieście
Jak żyło się dawniej na Starym Mieście? Podczas spaceru wcielimy się w rolę kupców przybywających do XVII-wiecznej Warszawy. Poznamy ważne wydarzenia historyczne, dowiemy się, jak dawniej wyglądało miasto, kto w nim mieszkał i czym zajmowali się jego mieszkańcy. Wszystkie odpowiedzi znajdziemy sami, obserwując zabudowę i dekoracje warszawskiej Starówki.

Odbudowa Starego Miasta
Całe Stare Miasto w Warszawie to jeden duży, niesamowity zabytek – najbardziej niezwykłe jest to, że został odbudowany po zniszczeniach wojennych, a najstarszy budynek ma zaledwie 71 lat. Jak wyglądał proces odbudowy i jakie decyzje podjęto w tym czasie? Co znajdziemy, wędrując uliczkami historycznego centrum Warszawy?
Podczas spaceru samodzielnie poszukamy odpowiedzi na te pytania bezpośrednio w przestrzeni staromiejskiej.

Dodatkowo w kinie Syrena będzie prezentowany film Frantz (reż. François Ozon, 2016) w ramach Cykl filmowy | Twarze wolności, twarze niepodległości.

 

WARSZTATY NA WYSTAWIE CZASOWEJ „Odzyskana stołeczność”

Rzecz, pomysł, zabawa: Ślady niepodległości

(Start kolejnych grup o pełnych godzinach: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00)

Specjalne aktywności dla rodzin pozwolą w niecodzienny sposób spojrzeć na zagadnienia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczestnicy poznają obiekty zgromadzone na wystawach stałej i czasowej, tropiąc zaskakujące związki między nimi. Rodziny poruszają się po muzeum samodzielnie, wyposażone w karty pracy. Start kolejnych drużyn odbywa się co godzinę.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.