sob., 16.02.2019

Muzeum Warszawy
7/10 zł

Rzymska aureola, reż. Gianfranco Rosi

Zdobywca Złotego Lwa w Wenecji. Film zabiera widza 68-kilometrową obwodnicą wokół Rzymu. W dzień sznurki samochodów, w nocy nieco abstrakcyjne taśmy zlewających się ze sobą, kolorowych świateł. Gianfranco Rosi dostrzega tu jednak coś więcej i pokazuje życie w cieniu bezosobowych, betonowo-asfaltowych konstrukcji. Z dala od miasta, znanego z wakacyjnych pocztówek, rozgrywają się małe radości i dramaty. Rosi z czułością opowiada o tym, co najciekawsze, najbardziej intrygujące i wciąż tajemnicze.

(Dokumentalny, Włochy 2013, reż. Gianfranco Rosi, 87 min.)