sob., 13.10.2018

Muzeum Warszawy
7 / 10 zł

Skowyt (Howl)

Dramat, USA 2010, reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, 84 min.

James Franco portretuje Allena Ginsberga, poetę i lidera pokolenia bitników. W San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy „Skowytu”, najsłynniejszego dzieła Ginsberga. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozprowadzania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy – przejawem ekspresji twórczej. W miarę przesłuchań kolejnych świadków postępowanie przybiera coraz to różne formy od groteskowej po prawdziwie poruszającą.