niedz., 27.10.2019

Pokaz filmowy
Muzeum Warszawy

Świadectwo urodzenia, reż. Stanisław Różewicz

Trzy nowele ukazujące pełną napięcia atmosferę codzienności okupacyjnej widzianej oczyma dzieci. Bohaterami noweli „Na drodze” są zagubiony we wrześniowej zawierusze chłopiec i żołnierz wiozący po rozbiciu oddziału nikomu już niepotrzebną kancelarię. W „Liście z obozu” synowie pomagają matce w trudnych dniach okupacji. Ostatnia nowela, „Kropla krwi”, dotyczy ukrywającej się w sierocińcu żydowskiej dziewczynki, u której Niemcy odkrywają typowe cechy aryjskie.

Dramat, Polska 1961, reż. Stanisław Różewicz, 99 min.

Cykl „Wojna oczami cywili” towarzyszy wystawie Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939