czw., 20.07.2017
18:00–19:15
Warsztaty
Muzeum Warszawy
Szkicownik warszawski EXTRA
To sposób na złapanie oddechu w pędzącej metropolii. Zwolnij, przyjdź na Stare Miasto i naucz się odpoczywać z ołówkiem w ręku. Dlaczego warto? Rysowanie odpręża, ćwiczy koncentrację, pozwala dostrzec to, co na pierwszy rzut oka może pozostawać niezauważone. Na spotkaniach uczymy się uważnej obserwacji struktury oraz dekoracji, by poznać dany przedmiot.
Poza tym, dyskutujemy o tym, co stanowi o pięknie danej rzeczy, które linie są miłe dla oka, jak kształt przedmiotu związany jest z jego funkcją oraz jak narysować to, co się widzi. Zajęcia mają miejsce na wystawie głównej, a w sezonie letnim na ulicach Starego Miasta. Można przyjść z własnymi przyborami albo zakupić na miejscu muzealny szkicownik i zestaw ołówków.
Osoby prowadzące zajęcia są do dyspozycji uczestników, towarzyszą podczas szkicowania, służą pomocą i radą. Za każdym razem rysujemy w kameralnej grupie, dzięki czemu jest nam raźniej. A przy tym uczymy się od siebie nawzajem, ponieważ popatrywanie prac innych pozwala dostrzec różne sposoby widzenia i inne rozwiązania rysunkowe.
LIPIEC – DETALE ARCHITEKTONICZNE
Fasada kamienicy stanowiła wizytówkę właściciela, świadczyła o jego zamożności i dobrym guście. Szkicując detale architektoniczne muzealnych budynków, przyjrzymy się ich zdobieniom, odczytamy przekazywane w dekoracjach treści, poznamy terminy określające poszczególne elementy oraz wyjaśnimy, czym różni się herb od gmerku. Będziemy ćwiczyć szybkie, wrażeniowe szkice oraz uważną obserwację, rysując kamienne rzeźby. W grupie rysuje się raźniej, podpatrywanie prac innych pozwala szybciej się uczyć. Przez całe zajęcia do dyspozycji uczestników pozostają osoby prowadzące, które służą pomocą i radą.